چگونه می‌توانیم با تزئین شوفاژ (رادیاتور) دکوراسیون زیباتری در منزل داشته باشیم؟ جواب کوتاه به این سوال آن است که بهترین راه برای تزئین شوفاژ استفاده از کاور رادیاتور یا باکس شوفاژ است. البته راه‌های دیگری همچون رنگ کردن رادیاتورها یا استفاده از روکش‌های تزئینی وجود دارد، اما برای تایید این ادعا بهتر است کمی بیشتر بدان بپردازیم.

همان‌طور که می‌دانید استفاده از شوفاژ یکی از روش‌های هوشمندانه و به صرفه برای گرم کردن فضای داخلی ساختمان‌ها است که با پمپاژ آب گرم به داخل رادیاتورهای نصب شده کار می‌کند. رادیاتورها از مهمترین اجزای این سیستم گرمایشی بوده و لازم است در هر اتاق دست کم یک دستگاه از آن نصب شود که خود تاثیر زیادی بر نما و چیدمان داخلی می‌گذارد. از طرفی با توجه به اینکه در نسل جدید شوفاژها به جای موتورخانه‌های بزرگ و پرمصرف، از یک پکیج بسیار کوچک استفاده می‌شود، نصب این سیستم در ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استقبال گسترده قرار گرفته است.

یکی از تفاوت‌های رادیاتورها با بخاری آن است که رادیاتور‌ها باید همیشه در جای خود نصب باشند (چه در فصول سرد، چه گرم). درست است که رادیاتورهای شوفاژ فضای زیادی اشغال نمی‌کنند اما همین حضور همیشگی آنها ایجاب می‌کند که برای داشتن محیطی زیباتر و بهینه‌تر روش‌های تزئین رادیاتورها را بدانیم. در ادامه به چند روش مرسوم برای این کار می‌پردازیم.

 

1) رنگ کردن شوفاژ

رنگ کردن شوفاژ

رادیاتورهای قدیمی‌تر بدون رنگ عرضه می‌شدند. در واقع، به دلایل مختلف رنگ رادیاتور همان رنگ اصلی ورق فلز به کار رفته بود. رنگ این وسایل پس از مدتی بر اثر گرم و سرد شدن و همچنین وجود رطوبت عوض شده و تیره می‌شد. رنگ زدن رادیاتورهای قدیمی یک راه برای تزئین آنها بود. اما از آنجا که برای رادیاتور نمی‌توان از رنگ‌های معمول استفاده کرد، اغلب پس از مدتی رنگ نیز تیره یا در اثر گرم و سرد شدن از سطح جدا شده و رادیاتور ظاهری بدتر از قبل پیدا می‌کند. رادیاتورهای جدید به صورت رنگ شده (با رنگ‌های مخصوص و مقاوم) عرضه می‌شوند. البته برای حصول بیشترین تناسب اکثر قریب به اتفاق این رادیاتورها تنها با رنگ سفید تولید می‌شوند. با وجود آنکه سفید خنثی ترین رنگ موجود در طبیعت است اما ممکن است با دکور منزل شما تناسب نداشته و یا حتی آن را دوست نداشته باشید!

به هر حال شما می توانید رادیاتورهای خود را با هر رنگی که دوست دارید نقاشی کنید. اتفاقاً در این کار بسیار جای بروز خلاقیت دارید؛ می‌توانید از چند رنگ استفاده کنید، سطوح داخلی و خارجی را به رنگ‌های متفاوت درآورید، یا رادیاتور را شبیه کلاویه‌های پیانو کنید! رنگ کردن شوفاژ می‌تواند کاری هیجان انگیز باشد اما سه ایراد دارد؛ نخست، رنگ‌های معمولی می‌توانند مانند نوعی عایق عمل کرده و تا حدی از گرمادهی رادیاتور بکاهند. دوم، گرما و رطوبت می‌تواند باعث جدا شدن و ریختن رنگ از سطح رادیاتور شود. سوم، هزینه‌ی استفاده از رنگ مخصوص رادیاتور بالا است.

 

2) استفاده از کاور رادیاتور

استفاده از کاور رادیاتور

همان‌طور که در مقدمه گفتیم، نصب باکس یا کاور شوفاژ راحت‌ترین و بهترین روش تزئین رادیاتور (شوفاژ) است. کاور رادیاتور بیش از هر چیز یک محصول دکوری بوده و با توجه به تنوع طرح و رنگ آن کاملاً می‌توان آن را با مبلمان و سایر عناصر دکوراسیون خانه ست کرد. علاوه بر آن، با نصب کاور رادیاتور و تبدیل شوفاژ به کنسول می‌توانید از فضای ایجاد شده برای زیباتر کردن دکوراسیون استفاده کنید. مهم نیست رادیاتور شما از چه نوع باشد یا چه ظاهری داشته باشد، یک کاور مناسب می‌تواند آن را به یک نقطه‌ی کانونی زیبا در اتاق یا پذیرایی خانه شما تبدیل کند.

کاور شوفاژ اغلب با استفاده از چوب ام دی اف (MDF)، با رنگ و طرح‌های متنوع تولید شده و امکان ست کردن آن با تمام سبک‌های دکوراسیون داخلی وجود دارد. چوب بکار رفته در این محصول با روکشی از پی وی سی پوشانده شده است تا بالاترین دوام را در مقابل تغییر دما و رطوبت داشته باشد. به این چوب ام دی اف وکیوم شده می‌گویند. تزئین شوفاژ با استفاده از کاور علاوه بر زیبایی، چند مزیت دیگر دارد؛ نخست این که قیمت کاور رادیاتور ام دی اف نسبت به تغییرات چشمگیری که در نمای داخلی ایجاد می‌کند پایین بوده و ارزش خرید معقولی دارد. دوم، نصب باکس رادیاتور می‌تواند از کودکان در مقابل برخورد به لبه‌های تیز رادیاتور جلوگیری کند. سوم، این محصول تا حد زیادی سر و صدای رادیاتور را کاهش می‌دهد. توجه کنید که باکس شوفاژ، قاب رادیاتور، روشوفاژی و روکش شوفاژ همگی اسامی مرسوم دیگری هستند که در ایران به محصول کاور رادیاتور گفته می‌شوند!

 

3) پوشش رادیاتور با مبل و صندلی

پوشش رادیاتور با مبل و صندلی

یک راه دیگر، که در حقیقت نوعی پاک کردن صورت مسئله محسوب می‌شود، پوشاندن رادیاتور با استفاده از وسایلی همچون مبل و صندلی است. با این کار تنها می‌توان رادیاتورها را از معرض دید خارج کرد. در مواردی دیده شده است که افراد رادیاتورها را با استفاده از وسایلی بزرگ مانند کمد پوشانده اند! برای پوشش رادیاتور با مبل و صندلی با هر وسیله‌ی دیگر لازم است این وسایل را بسیار نزدیک رادیاتور قرار داد. به چند دلیل این کار اصلاً توصیه نمی‌شود: اگر مبلمان را نزدیک رادیاتور قرار دهید، گرمای آن می‌تواند به سرعت باعث آسیب دیدن مبلمان شده، همچنین با مسدود کردن جریان آزاد هوای اطراف رادیاتور از گرمادهی یکدست جلوگیری کرده است. در صورتی هم که فاصله‌ی این وسایل با رادیاتور بیشتر کنید، عملاً قسمت‌های زیادی از فضا را از دست می‌دهید! علاوه بر اینها، الزام خود به پوشش رادیاتور (شوفاژ) با مبل و صندلی معادل آن است که در شیوه‌ی چینش وسایل دکوراسیون خود محدودیت ایجاد کرده باشید. این در حالیست که رادیاتورها چندان هم وسایلی زشت و غیر قابل تحمل نیستند!

 

4) پوشش رادیاتور با گل و گیاه

پوشش رادیاتور با گل و گیاه

برخی افراد تصور می‌کنند که می‌توان اطراف هر چیزی، به ویژه رادیاتور، را پر از گل و گیاه کنند، بدون اینکه سلامت گل‌ها و یا کاربرد وسیله‌ای مانند رادیاتور را در نظر بگیرند. هرچند که شوفاژ یکی از مطبوع ترین و متعادل‌ترین سیستم‌های گرمایشی برای انسان و گیاهان به شمار می‌آید، اما گرمای نزدیک رادیاتور می‌تواند برای بسیاری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی خطرناک بوده و آنها را خشک پژمرده کند. این بدان معنی نیست که اصلاً نتوان از گیاهان برای تزئین رادیاتور استفاده کرد. در فصول گرم که شوفاژ (یا پکیج) خاموش است، می‌توانید بدون نگرانی این کار را انجام دهید. حتماً گیاهانی نیز وجود دارند که بتوانند حرارت یک رادیاتور را تحمل کنند، اما این مستلزم تحقیق و آگاهی شماست. توجه کنید که به هیچ وجه گل‌هایی را که به اشیاء اطراف خود چسبیده یا دور هر چیز نزدیک می‌پیچند، نزدیک رادیاتور قرار ندهید. با توجه به نکاتی که مطرح شد، به نظر می‌رسد که خرید کاور رادیاتور بهترین راه برای زیباتر کردن نمای این وسایل سودمند و فضای اطراف آنها است. نکته‌ی جالب این است که استفاده از کاور رادیاتور مانند خود سیستم گرمایشی شوفاژ در بلند مدت به صرفه‌ترین و کاراترین راه برای زیباسازی آن است! مشتاقانه منتظر نظرات و ایده‌های شما خوانندگان گرامی هستیم، ولو مخالف نظر ما باشید. با ثبت نظرات خود، کمک می‌کنید که مطالب با کیفیت‌تر شده و سایر مخاطبین نیز از ایده‌های شما بهره مند شوند.