همان طور که می‌دانید چندین جنس پارچه‌ پرده‌ای قدیمی و جدید وجود دارد که برای دوخت پرده‌های پارچه‌ای بکار می‌روند. از طرفی، پارچه‌های مخصوصی برای پرده‌های مدرن، همچون زبرا و دوبل طراحی شده است که ساختاری متفاوت نسبت به پارچه‌های سنتی دارند. مانند هر محصول دیگر،‌ پارچه‌های پرده‌ای نیز می‌توانند با کیفیات و خصوصیات مختلف تولید شوند. برای نمونه،‌ پارچه‌ی مخمل خود دارای چند نوع از قبیل مخمل کالیفرنیا، مخمل شانل و … است که هر یک ویژگی‌های مختص به خود را دارا هستند.

برخی ویژگی‌های مثبت در یک نوع خاص پارچه، می‌تواند برای نوعی دیگر منفی محسوب گردد. مثلاً ممکن است از یک پارچه انتظار عبور نور داشته و از نوع دیگر انتظاری خلاف آن داشته باشیم. لذا برای انتخاب بهترین جنس پرده‌ای لازم است که هر جنس را با همنوعان خودش مقایسه کرد.

با این اوصاف، چه ویژگی‌های مشترکی می‌تواند در تمام پارچه‌های پرده‌ای وجود داشته باشد تا آن را بهترین جنس پرده‌ها دانست؟ در کوتاه‌ترین جواب ممکن می‌توان گفت بدون در نظر داشتن نوع پرده، جنس‌هایی که این ویژگی‌ها را داشته باشند از بهترین اجناس پرده‌ای هستند:

 • در برابر نور بیشتری مقاومت را داشته و دچار ضعف و رنگ پریدگی نشود.
 • در مقابل رطوبت نرمال و طبیعی به سرعت دچار خوردگی نشده و در معرض آب لک نیافتد.
 • قابل شست و شو و اتوکشی باشد و پس از آن دچار آب رفتگی و رنگ پریدگی نشود.
 • در حد نوع و کلاس پارچه تحمل ضربه و کشیدگی را دارا باشد.
 • گرماژ پارچه (مقدار جرم در واحد مساحت پارچه) مطابق با گرماژِ استاندارد همان پارچه و پرده باشد.

بد نیست بدانید سازمان استاندارد ایران معیارها و ویژگی‌هایی برای انواع منسوجات در اعلامیه‌های خود دارد که تمام ویژگی‌های یک پارچه‌ی پرده‌ای مرغوب را با آزمون‌های مشخص شده می‌سنجد. لذا پارچه‌هایی که دارای نشان‌های استاندارد ایران یا استانداردهای خارجیِ مورد پذیرش سازمان استاندارد را داشته باشند، این آزمون ها را از سر گذرانده و دارای خصوصیات حداقلی هستند.

 

پرده مخمل؛ یکی از بهترین پرده های لوکس و لطیف

پرده مخمل؛ یکی از بهترین پرده های لوکس و لطیف

پارچه مخمل که با کُرک‌های خاص و لطیف خود شناخته می‌شود، از دیرباز به عنوان یک پارچه‌ی اعیانی و لوکس تولید و مصرف می‌شده است. دلیل لاکچری بودن مخمل آن است که تا همین ده‌های اخیر پیچیدگی تولید و همچنین خواص این پارچه ایجاب می‌کرد که تنها اشراف و اغنیا بتوانند از آن استفاده کنند. لذا مخمل در طول قرون تبدیل به نمادی از تجمل،‌ شکوه و اشرافیت شده است. تا آنجا که حتی پس از تولید انبوه صنعتی و دسترسی عمومی به آن، همچنان مقام خود را به عنوان لوکس‌ترین پارچه‌ی پرده‌ای حفظ کرده است. در مورد لطافت و زیبایی این پارچه نیز همین یادآوری کافی‌ست که در فرهنگ‌های مختلف تبدیل به نوعی استعاره برای توصیف نرمی یا زیبای اشیاء و مفاهیم دیگر شده است؛ صدای مخملین بنان را همه شنیده‌ایم!

پارچه‌ی مخمل با توجه به سبک دوخت و حالت و نمای کرک‌های آن دارای انواعی متفاوت است که هر یک برای کاربرد و نماهایی هایی خاص طراحی شده‌اند؛ مانند مخمل ساده، مخمل شانل، مخمل کالیفرنیا، مخمل طرح‌دار، مخمل چروک، مخمل ابریشم، مخمل برجسته، مخمل کبریتی و چند نوع دیگر. شرح خصوصیات تمام این مدل‌ها در این مطلب نمی‌گنجد اما به طور کلی، موارد زیر از مهمترین ویژگی‌های پارچه مخمل پرده‌ای هستند که آن را تا این حد لوکس و محبوب همگان کرده‌اند:

 • زنده بودن بافت منحصربفرد مخمل به خاطر کرک
 • لطافت و نرمی و در عین حال ضخیم و براق بودن مخمل
 • ایستایی فوق العاده به عنوان یک پرده
 • ضخامت کافی برای فیلتر نور و همچنین عملکرد قابل قبول به عنوان عایق گرما
 • مقاومت و تحمل بالای مخمل در قبال آب، نور و ضربه

پرده‌های دوخته شده از مخمل می‌توانند بسیار ساده یا پر از زرق و برق باشند. در هر حال، تمام مدل‌های پرده‌ی مخمل در نظر اغلب افراد، لوکس و فاخر جلوه می‌کنند. از محبوب ترین پرده‌ها میتوان به پرده مخمل کالیفرنیا نیز اشاره کرد.

 

پرده هازان؛ یکی از جدیدترین و با کیفیت ترین پرده‌ها

پرده هازان؛ یکی از جدیدترین و با کیفیت ترین پرده ها

پرده‌ی هازان از دسته‌ پرده‌های مدرن پارچه‌ای محسوب می‌شود که با ویژگی‌های ممتاز خود توانسته است به سرعت راه خود را به درون ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری باز کرده و بسیار محبوب شود. کلمه‌ی هازان یک کلمه‌ی ترکی و به معنای خزان است. وجه تسمیه‌ی این مدل پرده نیز از زیبایی خزان و همچنین تناسب آن با فصول سرد آمده است. جنس این پرده معمولاً از کتان بوده و به همین دلیل به آن پرده‌ی کتان نیز گفته می‌شود. برخی از خصوصیات پرده هازان که آن را تا این حد پرطرفدار کرده است از این قبیل هستند:

 • تنوع بی‌شمار در رنگ و طرح و تناسب کافی با انواع دکوراسیون و محیط‌های متفاوت
 • امکان چاپ لوگو روی مدل هازان چاپی برای موسسات مختلف
 • سادگی و راحتی در نصب و باز و بسته شدن
 • امکان نصب ترکیبی با پرده‌های دیگر، مانند حریر یا آستری
 • قابلیت شست و شو و اتوکشی آسان بدون آب رفتن یا رنگ پریدگی
 • ضخامت کافی که هم باعث دوام بالای پارچه و صاف ایستادن پرده می‌شود، هم آن را عایقی کارآمد در مقابل نور گرما می‌کند.
 • قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه و ارزش خرید بالا به نسبت زیبایی و کارآیی

پرده هازان را می‌توان مصداقی از زیباییِ نهفته در سادگی دانست و به عنوان پرده اتاق خواب نیز شناخته میشود.

 

پرده ساتن؛ براق، نرم و لوکس

پرده ساتن؛ براق، نرم و لوکس

پارچه‌ی ساتن بیش از هر چیز به براق و نرم بودن معروف است. اما ساتن،‌ به ویژه ساتن پرده‌ای، ویژگی‌های مثبت دیگری نیز دارد که آن را به یکی از مطلوب‌ترین پارچه‌های پرده‌ای بدل می‌کند. این پارچه علیرغم ظاهر لطیف خود که آن را بسیار شبیه ابریشم می‌کند، جنسی مقاوم و با دوام دارد. لختی و براق بودن ساتن در کنار دوام آن باعث می‌شود که پرده‌های دوخته شده از آن از طرفی لوکس به نظر آمده و از سویی عملکردی مطلوب به عنوان عایق نور و گرما داشته باشند.

یک ویژگی مثبت دیگر پرده‌های ساتن، انعطاف پذیری و همنشینی چشم نواز آن با سایر پرده‌های دیگر است. لذا می‌توان از این پرده‌ به عنوان لایه‌ی آستری یا لایه‌ی رویی استفاده کرد. پارچه پرده‌ای ساتن به‌راحتی قابل شسست و شو بوده و علیرغم ظرافت، ضد چروک نیز هست.

 

پرده زبرا، شید و دو مکانیزم؛ پرده هایی جدید، زیبا و مقاوم

پرده زبرا، شید و دو مکانیزم؛ پرده هایی جدید، زیبا و مقاوم

پرده‌های زبرا، شید، دو مکانیزم (دبل) و مدل‌های مختلف آنها هم از نظر ظاهر و کاربری پرده‌هایی جدید محسوب می‌شوند، هم از لحاظ نوع جنس پارچه‌ی بکار رفته در آنها. پارچه‌ی مخصوص زبرا طوری بافته می‌شود که نوارهایی یک در میان از پارچه‌ی ضخیم و توری در کنار یکدیگر قرار گیرند. پایه‌ مواد به کار رفته در این پارچه از PVC بوده و همین باعث می‌شود که این پارچه با وجود قیمت‌های نارک توری بسیار مقاوم و با دوام باشد. این امر برای پارچه‌ی مخصوص پرده شید نیز برقرار است، با این تفاوت که پارچه‌ی پرده‌ی شید یک دست بوده و ضخامت مدل‌های مختلف آن با توجه به کاربرد پرده و درجه‌ی جذب نور آن تعیین می‌شود. نوعی از پارچه‌ی پرده شید وجود دارد که می‌تواند نزدیک به صد در صد نور ورودی را به خود جذب کرده و محیطی تاریک ایجاد کند. این محصول با نام پرده بلک اوت یا پرده ضد نور شناخته می‌شود. پرده‌های زبرا و شید به عنواع پرده اداری نیز شناخته میشوند.

مدل‌های دیگر پرده‌های مدرن، همچون دو مکانیزم و سیلوئت عموماً با استفاده از همین دو نوع پارچه‌ی مخصوص تولید می‌شوند؛ پرده دو مکانیزم از دو لایه شید (دبل) و سیلوئت از دو لایه پارچه زبرا. به طور کلی تنوع فراوان در طرح و رنگ، تناسب بیشتر با ظواهر و واجبات زندگی مدرن و همچنین قیمت‌های اقتصادی این پرده‌ها آنها را از محبوب‌ترین پرده‌های موجود در بازار کرده است. در مطالب دیگر وبلاگ ویکی دکو خصوصیات این پرده‌ها را به تفصیل شرح داده ایم. برای مشاهده قیمت پرده زبرا کلیک کنید.

 

بهترین جنس پرده از نظر شما

بهترین جنس پرده از نظر شما

می‌توان گفت که صفاتی همچون «بهترین جنس» یا «بهترین پرده» می‌توانند کاملاً نسبی بوده و بسته به محیط استفاده و انتظارات مصرف کنندگان مختلف تغییر کنند. از شما خوبان دعوت می‌کنیم ضمن درج دیدگاه‌ها و تجارب مفید خود، ما را در بهبود خدمات یاری رسانده و به سایر هموطنان کمک کنید تا بهترین انتخاب را متناسب با نیازهای خود انتخاب کنند. قدردان مشارکت شما عزیزان هستیم.