پرده سلطنتی و کلاسیک به پرده‌هایی لوکس و پر چین و تابی است که معمولاً با استفاده از پارچه‌های قدیمی و شناخته شده‌ای مانند مخمل و حریر و با تاکید بر والان‌های با شکوه دوخته می‌شوند. پارچه‌ی این پرده‌ها، به طور معمول از رنگ‌های همه پسند مانند انواع آبی، قرمز، سبز و طیف قهوه‌ای انتخاب می‌شدند اما در مدل‌های جدید بسیاری از رنگ‌های دیگر نیز در این پرده‌ها بکار می‌رود. پرده‌های کلاسیک سلطنتی بیشتر روی پنجره‌های متوسط تا بزرگ نصب شده و ظاهری لاکچری و باشکوه به فضا می‌بخشند.

به طور کلی،‌ در بازار پرده‌ی ایران به این مدل‌های پرده، پرده‌ي کلاسیک (یا سنتی) گفته می‌شود: پرده‌های مخمل، کتان، پرده حریر، ساتن براق و حتی ابریشم. اما می‌توان گفت این شیوه‌ی دوخت پرده‌ها است که سبک و مدل آنها را تعیین می‌کند. پرده‌های سلطنتی و کلاسیک اغلب دارای تزئینات و والان هستند. پرده رومن و پرده والان کراواتی از معروف‌ترین پرده‌های کلاسیک هستند.

علاوه بر زیبایی و تاثیرگذاری، مهم‌ترین ویژگی ظاهری پرده‌های کلاسیک آن است که هیچ گاه از مد نمی‌افتند، به طوری که هر زمان و در تمام فرهنگ‌ها محبوب بوده و هستند. در ایران نیز پرده‌های سلطنتی طرفداران بسیاری دارد.

جدیدترین پرده‌های کلاسیک با سبک‌های مدرن دوخت و تزئین روانه‌ی بازار می‌شوند. هر ساله طرح‌هایی جدید از این پرده‌ها طراحی می‌شوند که در عین حفظ اصالت خود بتوانند با سبک‌های مدرن‌تر دکوراسیون هماهنگی بیشتری پیدا کنند. برای نمونه می‌توان به پرده‌های زبرا از جنس مخمل اشاره کرد که می‌تواند روی پنجره‌های کوچک قرار گرفته و جلوه‌ای خاص به محیط ببخشند.

 

پرده سلطنتی برای پذیرایی و هال

پرده سلطنتی برای پذیرایی و هال

با توجه به ظاهر بسیار لوکس و همچنین قیمت گران‌تر پرده‌های سلطنتی،‌ معمولاً از این پرده‌ها در فضاهایی مانند هال، پذیرایی و مهمانخانه در خانه و تالارها و فضاهای تشریفاتی هتل‌ها یا سایر اماکن استفاده می‌شود. البته برخی از مدل‌های این پرده در اتاق‌خواب‌های نسبتاً بزرگ و لوکس نیز کاربرد دارند.

برای ایجاد فضایی سلطنتی در پذیرایی یا هال خود لازم نیست که حتماً از گرا‌ن‌ترین پرده‌های سلطنتی استفاده کنید. بلکه تنها با کمی ساده سازی و با استفاده از پارچه‌هایی همچون ساتن، حریر و مخمل می‌توان لوکس‌ترین جلوه‌ها را به محل زندگی خود ببخشید. از پرده‌های والان استفاده کنید. این دسته پرده‌ها خاصیتی مهم دارند که در ساده‌ترین حالات ممکن خود نیز بسیار جذاب بوده و می‌توانند به راحتی جلوه‌گری کنند. برای مشاهده انواع پرده پذیرایی کلیک کنید.

لازم به ذکر است که طراحی و ساخت بسیاری از والان‌ها بسیار ساده است. به همین دلیل بسیاری از کدبانوهای ایرانی خودشان دست به کار شده، به راحتی و با دوخت یک والان فضای خانه‌ی خود را تبدیل به محیطی دلپذیر و لوکس تبدیل می‌کنند. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید ده‌ها نوشته یا حتی فیلم آموزش دوخت والان پیدا کنید.

 

ساخت فضایی با اصالت با پرده های کلاسیک

ساخت فضایی با اصالت با پرده های کلاسیک

استفاده از پرده‌های کلاسیک، به ویژه پرده‌هایی با جنس‌های مخمل و حریر، در خانه علاوه بر ایجاد فضایی لوکس، می‌تواند احساساتی از اصالت، وقار و اعتماد به نفس ایجاد کند. دلیل اهمیت این موضوع برای افراد مختلف را باید در چیزی فراتر از روش های چیدمان دکور یا مانند آن جستجو کرد. در حقیقت، میل انسان به احساس اصالت و اتصال به گذشته موضوعی فرهنگی - اجتماعی است که بحث آن خارج از این مطلب است. اما اگر از کسانی هستید که اتصال به ریشه‌ها و خوبی‌های گذشته را خوشایند می‌دانید و می‌خواهید به دکوراسیون خانه یا محل کار خود هویت و شخصیتی اصیل و فاخر ببخشید، پرده‌های کلاسیک و سنتی کاملاً در این مسیر قرار دارند. البته توجه داشته باشید که اگر چه پرده‌ها تاثیر فراوانی بر حال و هوای محیط دارند، اما برای دستیابی به حال و هوای مورد نیاز خود باید به هماهنگی و نقش سایر عناصر دیگر دکوراسیون را در ترکیب با پرده‌ها نیز توجه شود.

یک نکته در انتخاب پرده‌هایی با مشخصات فوق، توجه به رنگ آنها است. برخی افراد تنها از نظر رنگ پرده‌ها را دسته بندی کرده و در هر حال به رنگ‌هایی همچون کرم، خاکستری و قهوه‌ای کلاسیک می‌گویند. درست است که این رنگ‌ها از جمله رنگ‌های سنگین محسوب شده و بیشترین امکان ست شدن با سایر عناصر را دارند، اما اینها تنها رنگ‌هایی نیستند که می‌توانند در پرده‌های اصیل کلاسیک به کار روند. آبی، سبز، قرمز و حتی رنگ‌هایی مانند بنفش که به رنگ شاهانه معروف‌اند نیز می‌توانند از بهترین گزینه‌های رنگ پرده کلاسیک باشند.

 

ایده‌های شما در مورد پرده‌های کلاسیک

ایده‌های شما در مورد پرده‌های کلاسیک

پرداختن به تمام جزئیات و پیچیدگی‌های طراحی دکوراسیون چیزی نیست که بتوان در یک مطلب مانند این بگنجد. به ویژه که این کاری روتین نیست که دارای متریک یا الگوریتمی یکتا باشد. می‌توان گفت به تعداد افراد جهان سلایق و زیبایی شناسی متفاوت وجود دارد.

لذا از شما مخاطب عزیز انتظار داریم با اشتراک گذاری ایده‌ها و تجربیات درخشان خود هم کمبودها و خطاهای ما را اصلاح نمائید و هم در انتخاب بهترین پرده‌های کلاسیک به سایر هم‌زبانان کمک کنید. قدردان مشارکت شما خوبان خواهیم بود.