ساختمان هتل‌ها شامل قسمت‌های مختلف با کاربری متفاوت هستند که هر کدام پرده هتلی خاص خود را می‌طلبند. مهم‌ترین فضاها در هر هتل اتاق خواب‌ها و بخش‌های تشریفاتی هتل است. مدل پرده‌هایی که برای هر بخش انتخاب می‌شود متفاوت و وابسته به درجه‌ی کیفیت هتل خواهد بود. اما به طور معمول در لابی، تالار یا رستوان هتل از گران‌قیمت‌ترین پرده‌ها مانند انواع پرده‌های سلطنتی استفاده شده و در اتاق‌ها نیز با توجه به درجه‌ی کیفیت اتاق از ساده‌ترین تا لوکس‌ترین پرده‌های هتلی نصب می‌شود.

اخیراً با توجه به مدرن‌تر شدن طراحی اتاق‌های هتل، استفاده از پرده‌های مدرن مانند زبرا، شید و انواع پرده کرکره‌ای در اتاق‌های هتل بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به ویژه که می‌توان از مدل‌های برقی و ریموت دار این پرده‌ها استفاده کرد. از میان این مدل‌ها نیز پرده‌ی شید بیشترین تناسب و محبوبت را دارند، بخصوص پرده شید چاپی که می‌توان آرم یا لوگوی هتل را روی آن چاپ کرد. البته استفاده از انواع پرده‌ی سنتی و پارچه‌ای مانند پرده هازان نیز در اتاق‌های هتل مرسوم است.

برای انتخاب بهترین پرده هتلی لازم است شرایط هتل یا مسافرخانه و درجه کیفیت و استانداردهای اتاق‌ها و همچنین دکوراسیون آنها در نظر گرفته شود. اتاق‌های اقتصادی و زیر متوسط قیمتی بیشترین تعداد اتاق در تمام اقامتگاه‌های مسافرتی را تشکیل می‌دهند. بر همین اساس، هزینه‌ی پایین مهم‌ترین فاکتور برای آماده سازی این اتاق‌ها است. این موضوع ایجاب می‌کند که از ‌پرده‌های ارزان و به صرفه در این تاق‌ها استفاده شود؛ لذا چه نوع پرده‌ای بهتر از پرده زبرا، شید و هازان می‌تواند مناسب باشد؟

 

استفاده از پرده‌های پارچه‌ای برای لابی و اتاق هتل

استفاده از پرده‌های پارچه‌ای برای لابی و اتاق هتل

در قسمت‌های مختلف یک هتل می‌توان از چندین مدل پرده استفاده کرد. اما همان طور که اشاره شد، در لابی، رستوران و تالارهای هتل که بیشترین جنبه‌ی تشریفاتی را دارند از بهترین و گران‌ترین پرده‌ها استفاده می‌شود. پرده‌های کلاسیک و لاکچری با ترکیب‌هایی از جنس پرده مخمل، پرده حریر و پرده هازان یا کتان و همچنین والان‌های مختلف از پرطرفدارترین پرده‌ها برای این اماکن محسوب می‌شوند. علاوه بر این، در سوئیت‌ها و اتاق‌های لوکس هتل و نیز از همین پرده‌ها استفاده می‌شود.

در هتل‌های کوچک و همچنین در اتاق‌های متوسط به پایین نیز استفاده از پرده‌های پارچه‌ای دیگر مانند حریر و هازان همیشه مرسوم بوده و هست. البته مدل‌های ساده‌تر پرده مخمل و پرده گونی بافت نیز گزینه‌ای مناسب برای اتاق‌های متوسط به بالا است.

از گزینه‌های به صرفه دیگر برای استفاده در مسافرخانه‌ها، متل و هتل‌های ارزان قیمت می‌توان به پرده‌های آماده پانچی و همچنین مدل‌های ارزان پرده شید اشاره کرد.

 

ایجاد فضایی لوکس در اتمسفر هتل

ایجاد فضایی لوکس در اتمسفر هتل

هتل‌ها همواره در ذهن تمام افراد اماکنی لوکس، لاکچری و راحت نقش بسته‌اند، تا جایی که در ادبیات عامیانه نیز از این تصور به کرات استفاده می‌شود. یکی از بدیهی‌ترین دلایل این امر آن است که در تمام هتل‌ها و اقامتگاه‌های مانند آن بیشترین تلاش برای زیباسازی دکور و اتمسفر آن انجام می‌شود. البته این کار در حد استانداردها و درجه‌ی کیفیت هر هتل انجام می‌شود.

یک اصل اساسی در دکوراسیوون تمام هتل‌ها نیز آن است که سعی می‌شود فضا به گونه‌ای طراحی شود که حال و هوا و شخصیت خاص همان هتل در اتمسفر آن مشهود باشد. نتیجه‌ی کار طوری است که کسانی که وارد آن هتل می‌شوند احساس کنند که وارد محیطی خاص شده که ممکن است هیچ جای دیگر تکرار نشود.

یکی از مهم‌ترین عناصر تشکیل دهنده‌ی هر دکور پرده‌های موجود در آن است. با توجه به این، یکی از کارهایی که مدیریت هر هتل برای انتخاب مناسب‌ترین پرده‌ها برای قسمت‌های مختلف انجام می‌دهند آن است که این قسمت‌ها را بر اساس میزان تشریفات و لوکس بودن آنها به سه یا چهار دسته طبقه بندی کرده، سپس گران ترین و لاکچری ترین پرده‌های هتلی را برای بالاترین دسته و ارزان‌ترین و ساده‌ترین پرده‌ها را برای پایین‌ترین دسته انتخاب و نصب می‌کنند. بدیهی است که همین دسته بندی برای هتل‌های مختلف می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال گران‌ترین پرده‌ی یک هتل دو ستاره می‌تواند برای یک هتل پنج ستاره ارزان‌ترین محسوب شود.