ست‌وشو و تمیز کردن تمام کاغذ دیواری‌های قابل شست‌وشو با استفاده از دستمال یا اسفتج نمدار انجام می شود. البته تمیز کردن هر مدل از کاغذ دیواری قابل شستشو راه و روش خاص خود را می طلبد. استفاده از حوله‌ی خشک، دستمال مرطوب یا اسفنج خیس و همچنین مقدار آب، مواد شوینده یا مواد دیگر، هر یک برای تمیز کردن نوعی از کاغذ دیواری کارآیی دارند. لذا بهتر است قبل از هر چیز نوع کاغذ دیواری را شناخته تا بتوانید بدون آسیب زدن به آن، از بهترین روش شست و شوی کاغذ دیواری استفاده کنید. نوع آلودگی کاغذ دیواری را نیز در نظر داشته باشید. گرد و غبار را می توان با یک دستمال خشک پاک کرد اما لکه‌ی چربی نیاز به آب و مواد شوینده دارد.

 

کدام کاغذ دیواری‌ها قابل شست‌وشو هستند؟

کدام کاغذ دیواری‌ها قابل شست‌وشو هستند؟

کاغذ دیواری‌های وینیل (Vynil)، به نام کاغذ دیواری قابل شستشو معروف هستند. در واقع، وجود پوششی نازک از پی وی سی روی طرح این نوع کاغذ دیواری باعث می شود کاغذ مانند پلاستیک عمل کرده و آب و آلودگی را جذب نکند. با دقت و لمس سطح کاغذ دیواری‌ها می توان روکش پلاستیک مانندِ کاغذ دیواری را تشخیص داد. توجه داشته باشید که وقتی از صفت «ضد آب» بودن کاغذ دیواری صحبت می شود منظور این نیست که می توان روی کاغذ دیواری به طور مستقیم آب پاشید.

قابلیت شست‌وشو در کاغذ دیواری وینیل سه درجه دارد:

 • درجه یک، دارای نازک ترین لایه وینیل بوده و تنها می توان با استفاده از یک دستمال نمدار آن را تمیز کرد.
 • درجه دو، لایه‌ی پی وی سی ضخیم تر داشته و می توان کاغذ دیواری را با استفاده از اسفنج نمدار همراه کمی مایع شوینده پاک کرد.
 • درجه سه، دارای ضخیم ترین روکش وینیل هستند که اگر قابلیت سابیده شدن هم داشته باشند، می توان برای شست‌وشو و تمیز کردن کاغذ دیواری، علاوه بر اسفنج خیس و مواد شوینده، از بُرس یا فرچه نرم نیز برای شست‌وشو استفاده کرد.

 علائم زیر که روی بسته بندی کاغذ دیواری چاپ می شوند، درجه‌ی مقاومت آن را در مقابل آب و شست‌وشو نشان می دهند:

(علامت چهارم قابلیت سابیدن را نشان می دهد)

 

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۳

قابل شستشو درجه ۳

قابل سابیدن با برس نرم

قابل سابیدن با برس نرم

 

لازم به ذکر است که برخی از کاغذ دیواری‌ها، مانند آنهایی که پایه‌ی کاغذی دارند را نمی‌توان خیس کرد و بهترین کار برای تمیز ماندن این نوع کاغذ دیواری‌ها مواظبت و جلوگیری از لک شدن دیوار، بخصوص لکه های چربی است. پاک کردن کاغذ بدون روکش، حتی با دستمال نم دار (حتی بسیار کم) می تواند خود باعث لک شدن آن شود.

 

چطور کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟

چطور کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن تمام سطح کاغذ دیواری، بهتر است ابتدا گرد و غبار را با استفاده از جارو برقی از روی کاغذ دیواری برداریم. برای این کار حتماً از برس مخصوص دیوار یا پرده‌ی جارو برقی استفاده کرده و تا حد امکان از برخورد جارو به دیوار جلوگیری کنید. حالا مقدار کمی مواد شوینده، مانند مایع ظرفشویی، را داخل یک سطل آب گرم بریزید و قاطی کنید. یک سطل دیگر پر از آب تمیز و حوله آماده کنید. یک دستمال تمیز یا اسفنج را با آب و کف خیس کرده و خوب بچلانید تا آب اضافی آن خارج شود.

حال، مانند نقاشی با قلم، دستمال را از بالا به پایین روی سطح کاغذ دیواری بکشید. بهتر است از حرکات دورانی استفاده نکنید. اگر کثیفی زیاد بود یک بار هم دستمال کف را از راست به چپ بکشید. هر بار حداکثر یک متر مربع را بسابید و قبل از خشک کامل با استفاده از حوله تمیز و نمدار کردن آن با آب (بدون کف)، کاغذ دیواری را خشک کنید. البته اگر از کف خیلی کم استفاده می کنید، کافی ست تنها از یک حوله کاملاً خشک برای خشک کردن کاغذ دیواری استفاده کنید.

رعایت چند نکته‌ی مهم هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری الزامی است:

 • به دستورالعمل شست‌وشوی کاغذ دیواری و علائم آن توجه کنید.
 • حتما از دستمال و حوله‌های نرم و کاملاً تمیز استفاده کنید.
 • از مواد شوینده زیاد یا حلال‌ها قوی مانند وایتکس استفاده نکنید؛ حداکثر یک قاشق کوچک مایع برای یک لیتر آب.
 • تنها اگر مطمئنید کاغذ دیواری قابل سابیدن است از بُرس یا فرچه برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید.
 • بسته به میزان آلودگی، پس از تمیز کردن هر چند متر مربع کاغذ دیواری، محلول آب و کف را عوض کنید.

قبل از شروع شست و شو، برای اطمینان از میزان کف و خیسی اسفنج، بهتر است قسمت کوچکی از کاغذ دیواری را که کمتر در معرض دید است تمیز کرده و صبر کنید تا خشک شود.

۲. برای پاک کردن لکه چربی، نوشیدنی یا جوهر از روی کاغذ دیواری، هر چه سریع تر دست به کار شوید لک‌ها راحت تر و بیشتر تمیز می شوند. در مورد نوشیدنی‌ها  می توان علاوه بر کف، از مواد دیگر همچون آبِ لیموترش یا الکل نیز استفاده کرد. برای این کار ترکیبی از یکی از این مواد با آب را با دستمال روی لکه بمالید و تا خشک شدن آن صبر کنید. حال می توانید با استفاده از یک پارچه زبر یا یک مسواک نرم به آرامی لکه را پاک کنید. برای بهتر پاک شدن لکه‌هاب چربی می توانید ابتدا از مواد جذب کننده مانند پودر تالک (همان پودر بچه) یا گچ خیاطی هم استفاده کنید. به این صورت که ابتدا مقداری پودر روی لکه پاشیده و پس از چند دقیقه آن را پاک کنید. در صورتی که لکه‌ی چربی بسیار غلیظ باشد بهتر است از شوینده‌های قلیایی مانند مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی استفاده کنید. برخی افراد برای سرکه را پاک کردن چربی پیشنهاد می دهند که اصلاْ کار درستی نیست. بخصوص قاطی کردن سرکه (به عنوان نوعی اسید) با مایع ظرفشویی باعث خنثی شدن هردو شده و خمیری بدست می آید که خود به نوعی آلوده کننده است.

توجه کنید که ممکن است برخی لکه‌ها هیچ وقت به طور کامل تمیز نشوند و سابیدن و شستن بیش از حد کاغذ دیواری تنها باعث آسیب بیشتر به آن شود.

۳. پاک کردن لکه مداد یا مداد رنگی روی کاغذ دیواری نیز از مشکلات همیشگی بچه داری است. برای تمیز کردن رد مداد، استفاده از مداد پاک‌کن را امتحان کنید. تمیز کردن خط خود کار و مداد رنگی کمی سخت تر است. برای این کار از محلول آب گرم و مواد شوینده و با استفاده از گوش پاک کن اقدام به تمیزکاری کنید. مداد شمعی یا شمع نیز اثر بدی روی کاغذ دیواری برجا می گذارد. برای تمیز کردن رد مداد شمعی یا شمع ابتدا با استفاده از کاردک یا چاقو و با دقت زیاد، ریزه‌های شمع را از کاغذ دیواری جدا کرده سپس با مداد پاک‌کن و به آرامی خطوط شمع را تمیز کنید. در این مورد می‌توانید پس از برداشتن ریزه ها ابتدا با استفاده از اتو کمی محل لک شده را گرم کنید. توجه کنید که اتو را با واسطه‌ی کمی پارچه روی کاغذ دیواری بگذارید نه مستقیم.

۴. برای پاک کردن لکه‌ی خون از روی کاغذ دیواری، می توانید از آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) استفاده کنید که در تمام داروخانه ها و فروشگاه های بزرگ موجود است. نوشابه و سرکه نیز برای برداشتن لکه خونی موثر هستند.

یک ایده: حتماً دیده اید که بر اثر خراش یا سابیده شدن جسمی روی کاغذ دیواری، رنگِ قسمت کوچکی از آن برداشته و لکه ای سفید روی کاغذ دیواری می ماند. در این مورد می توانید با استفاده از یک مداد رنگی که هم رنگ آن قسمت از کاغذ دیواری باشد، لکه ی سفید را تا حد زیادی همرنگ کاغذ دیواری کنید. 

 

علت سیاه شدن کاغذ دیواری

علت سیاه شدن کاغذ دیواری

سیاه شدن کاغذ دیواری دو عامل داخلی و خارجی دارد. اگر به دریچه‌های ورودی کولر دقت کنید خواهید دید که دوده و آلودگی بسیار زیادی به قاب و شبکه‌ی آنها چسبیده است. تازه این در حالی‌ست که پوشالِ مرطوب کولر بخش زیادی از این آلودگی را تصفیه می کند! همین آلودگی هوای شهری مسئول بخشی از سیاه شدن کاغذ دیواری است. متهمان بعدیِ سیاه شدن کاغذ دیواری داخل خانه هستند؛ دود و چربی حاصل از آشپزی، بخاری و شومینه و نیز دود سیگار به مرور روی سطح دیوارها جمع می شود. شاید تعجب کنید، اما جریان هوایی که رادیاتور شوفاژ در یک محیط بسته ایجاد می کند نیز می تواند به سیاه شدن تدریجی دیوار و کاغذ دیواری کمک کند.

کارهایی ساده مانند روشن کردن هود هنگام آشپزی درصد زیادی از آلودگی دیوارها را کم می کند. تهویه اصولی، نصب درزگیر درب و پنجره و باز نگذاشتن بی دلیل پنجره‌ها نیز کمک می کنند کاغذ دیواری‌ها خیلی دیرتر سیاه شده و طول عمر بیشتری داشته باشند.

مزیت کاغذ دیواری‌های وینیل این است که این آلودگی‌ها را کمتر به خود جذب کرده و نیز می توان هر از گاهی آنها را با آب و مواد شوینده پاک کرد. بد نیست بدانید که مدل هایی از کاغذ دیواری، مانند کاغذ دیواری نانو وجود دارند که دوده و گرد و غبار را به خود جذب نمی کنند.

 

پاک كردن دوده از كاغذ ديواری

پاک كردن دوده از كاغذ ديواری

۱. برای پاک کردن دوده و سیاهی معمولی از سطح کاغذ دیواری، روی آن جاروبرقی بکشید تا لایه‌ی آزاد دوده‌ها را از روی دیوار پاک برداشته شود. توجه کنید که در صورت وجود، باید از بُرس نرم و تمیز جارو برقی استفاده کرده و نیز سر جاروبرقی را با کمی فاصله روی دیوار بکشید. در غیر این صورت، هم دوده‌ها بیشتر به کاغذ دیواری می چسبند و هم ممکن است کثیفیِ پد جارو لکه های بیشتری ایجاد کند.

اگر این کار کافی نبود می توانید با استفاده از بخارشور یا  روش اصلی که بالاتر گفته شد با دستمال وکف نیز کاغذ دیواری را تمیزتر کنید. می توانید از کف پودر رختشویی هم استفاده کنید.

۲. برای پاک کردن دوده‌ی غلیظ از روی کاغذ دیواری، می توانید از محلول سولفات تری سدیم و آب استفاده کنید. این ماده از بهترین شوینده‌های قلیایی و غیر سمی است که به عنوان پاک کننده چربی های غلیظ عملکرد بسیار خوبی دارد. سولفات تری سدیم (یا سدیم سولفات) را می توان از فروشگاه‌های لوازم ساختمانی تهیه کرد. مقدار کمی از این ماده در پودر ماشین لباسشویی هم وجود دارد. به ازای هر لیتر آب یک قاشق چای خوری سولفات تری سدیم کافی است. توجه کنید که استفاده بیش از حد این ماده ممکن است رنگ کاغذ دیواری را مات و کدر کند.

حال با استفاده از یک پارچه‌ی نخی (کتان) سفید آغشته به محلول، محل دود گرفته‌ی کاغذ دیواری را به آرامی بسابید. توجه کنید که رعایت نکات زیر الزامی است:

 • در استفاده از محلول سدیم سولفات زیاده روی نکنید.
 • حتماً از دستکش استفاده کنید.
 • دستمال یا اسفنج حتما کتان و کاملا سفید باشد.

 

تميز كردن كاغذ ديواری با بخارشو

استفاده از  ماشین بخارشور برای شست‌وشوی کاغذ دیواری می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند! از طرفی، کشیدن بخارشو روی کاغذ دیواری و سپس خشک کردن آن با حوله می تواند تا حدی کاغذ دیواری را تمیز کند. از سویی گرما و فشار زیاد بخار و جذب آن توسط کاغذ دیواری می تواند باعث ضعیف شدن چسب کاغذ دیواری و کنده شدن آن شود. بنابراین هنگام کشیدن پد بخارشور روی کاغذ دیواری  باید دقت کنید با کمی فاصله این کار را انجام داده تا  کاغذ را  بیش از حد گرم و خیس نکنید. یکی از موارد کاربرد بخارشو پاک کردن دوده‌ی حاصل از بخاری و وسایل مانند آن است که به آن می پرداختیم.

نکته‌ی دیگر هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری با بخارشو این است که اگر درجه رطوبت هوای محیط زیاد باشد، استفاده از بخارشو کمک چندای به تمیزی کاغذ دیواری نمی کند.

حتماً بسیاری از شما مخاطبان گرامی نیز تجربیاتی در زمینه تمیز کردن کاغذ دیواری داشته اید. در صورت اشتراک گذاری تجربیات و نظرات خود در این مورد کمک بزرگی به ما و سایر مخاطبین خواهید کرد.

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۳

قابل شستشو درجه ۳

قابل سابیدن با برس نرم

قابل سابیدن با برس نرم

دوام کافی در مقابل نور

دوام کافی در مقابل نور

دوام خوب در مقابل نور

دوام خوب در مقابل نور

دوام خیلی خوب در مقابل نور

دوام خیلی خوب در مقابل نور

دوام عالی در مقابل نور

دوام عالی در مقابل نور

چسب روی کاغذ دیواری زده شود

چسب روی کاغذ دیواری زده شود

چسب روی دیوار زده شود

چسب روی دیوار زده شود

چسب دارد، فقط خیس شود

چسب دارد، فقط خیس شود

غیر قابل اشتعال

غیر قابل اشتعال

کندن بدون نیاز به آب

کندن بدون نیاز به آب

کندن به کمک آب

کندن به کمک آب

کندن لایه رویی بدون آب-آستر

کندن لایه رویی بدون آب-آستر

جانمایی عمودی الگو

جانمایی عمودی الگو

تکرار الگو در ارتفاع یکسان

تکرار الگو در ارتفاع یکسان

بدون جانمایی عمودی رول بعدی

بدون جانمایی عمودی رول بعدی

مبنای جهت نصب

مبنای جهت نصب

هر رول برعکس قبلی نصب شود

هر رول برعکس قبلی نصب شود