شستشوی پرده یکی از مهمترین دغدغه های خانه داری است. قابلیت شستشوی پرده جدید نیز برای خریداران بسیار مهم است. از پرفروش ترین پرده های حال حاضر بازار پرده زبرا بوده که کاملاً قابل شستشو است.
شستشوی پرده زبرا بسیار راحت و سریع است. البته از آنجا که پارچه ها یا موادی که برای پرده زبرا استفاده می شود بسیار لطیف هستند، روش های شستشوی پرده زبرا با روش شستشوی پرده های قدیمی تر مانند پرده های راشل یا پرده‌ای که کاملاً از پارچه ها و تور معمولی ساخته شده است، اندکی فرق دارد.
پرده زبرا به سه روش می توان تمیز کرد؛ استفاده از بخار شور، استفاده از شامپو فرش و ابر و روش دستی با آب و مواد شوینده.
برای آموزش شستشوی پرده زبرا با ویکی دکو همراه باشید.

 

 

شستشوی پرده زبرا با استفاده از بخارشور

شستشوی پرده زبرا با استفاده از بخارشور

برای تمیز کردن پرده زبرا در فواصل کوتاه زمانی یا هنگامی که پرده خیلی کثیف نشده است لازم نیست حتماً آن را از پنجره جدا کنید. کافیست با استفاده از بخارشور مراحل زیر را انجام دهید تا پرده کاملا تمیز شود.
۱. ابتدا با استفاده از جاروبرقی و سری بوروس دار آن (براش) و با تنظیم مکنده در کمترین حالت، از بالا به پایین روی پرده بکشید تا گرد و غبار از پرده زدوده شود.
۲. اگر جنس پرده زبرایی که قصد تمیز کردن آن را دارید غیر پارچه ای است، مثلاً از ورقه های چوبی یا پلاستیکی ساخته شده اند، لازم است ابتدا آن را با استفاده از یک پارچه ی نمناک و به آرامی گردگیری کنید.
۳. حال بخارشو را که شدت بخار آن را در حالت متوسط قرار داده اید از بالا به پایین و به آرامی روی تمام قسمت های پرده زبرا بکشید تا کاملا با بخار شسته شود.

 

 

شستشوی پرده زبرا با استفاده از شامپو فرش

شستشوی پرده زبرا با استفاده از شامپو فرش

پرده های زبرا شید را می توان با استفاده از شامپو فرش نیز تمیز کرد. استفاده از شامپو فرش برای شستشوی فصلی پرده زبرا یا زمانی که نمی‌توانید از بخارشور استفاده کنید توصیه می شود. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:
۱. ابتدا پرده را از بست خارج کنید.
۲. پرده را روی سطحی صاف و خشک پهن کرده روی آن مقداری شامپو فرش ریخته و با استفاده از یک بوروس نرم شامپو را روی همه ی قسمت های پارچه بکشید.
۳. پس از خشک کردن پارچه ی پرده آن را داخل گیره ی قاب جا بیاندازید.

 

 

شستشوی پرده زبرا با آب

شستشوی پرده زبرا با آب

توصیه می کنیم که پرده زبرا را تا حد امکان با آب و مواد شوینده معمولی نشویید. اگر مایلید که حتما پرده زبرا را با آب و شوینده ها بشویید نکات زیر را در نظر داشته باشید:
نخست، مواظب باشید که با پرده هایی که از اجناس بسیار ظریف ساخته شده اند مانند لباس رفتار نکرده و خیلی محکم چنگ نزنید.
دوم، بهتر است از مواد شوینده غیر اسیدی استفاده شود. توصیه ی ما مایع لباسشویی است.
سوم، به هیچ وجه پرده زبرا را با آب داغ نشویید.
حال برای آموزش شستشوی پرده زبرا با آب همراه ما باشید.
بهترین روش برای شستشوی پرده زبرا با آب به این ترتیب است:
 ۱. پارچه پرده را از قاب آن جدا کرده و روی سطحی صاف پهن کنید.
۲. مقداری مایع شوینده روی آن ریخته و با دست یا بوروس به آرامی روی همه ی قسمت های آن بکشید تا کف به همه جای پارچه برسد.
۳. آب را با استفاده از شیلنگ روی پرده بپاشید و با دست یا بوروس کف را از روی آن پاک کنید.
۴. پرده را پس از خشک شدن به گیره ی آن برگردانید.

 

 

 

نکته‌ی مهم در مورد شستشوی پرده زبرا

توجه داشته باشید که اغلب پارچه های مورد استفاده در پرده زبرا دارای برچسبی حاوی توصیه های نگهداری و روش شست و شو هستند. بنابراین لازم است قبل از شستشوی پرده زبرا حتماً توصیه های این برچسب را مطالعه کنید سپس تصمیم بگیرید که از کدام روش شستشو استفاده کنید.