اندازه گیری ابعاد پنجره برای خرید پرده کاری بسیار راحت است. با این وجود ممکن است این کار برای انواع مدل‌های پرده کمی متفاوت باشد که در ادامه به این موضوع پرداخته و روش اندازه گیری برای هر مدل پرده را آموزش داده‌ایم. برای آموزش روش اندازه گیری برای هر نوع پرده با انتهای این مطلب مراجعه کنید.
چنانچه به هر دلیل امکان اندازه گیری یا نصب پرده‌های خود را نداشته باشید کافی است با ما تماس گرفته تا نصاب حرفه‌ای و با تجربه به محل نصب اعزام گردد.

 

 

طول و عرض پنجره کدام است؟

طول و عرض یک پنجره به معنی ابعاد قاب خارجی آن پنجره است. برای برآورد طول پنجره، ارتفاع (یا قد) آن را از پایین‌ترین حد قاب تا بالاترین حد آن در نظر بگیرید. برای به دست آوردن عرض نیز کافی است پهنای آن را از چپ به راست قاب (یا برعکس) در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که حتماً پهنای چارچوب پنجره را در محاسبه‌ی طول و عرض در نظر داشته باشید.
هنگام سفارش و خرید هر یک از انواع پرده،‌ تنها کافی است که اندازه‌های درست قاب پنجره را در اختیار همکاران ما قرار دهید. ایشان بر اساس این اندازه‌ها و مدل پرده‌ی سفارش داده شده، بهترین ابعاد لازم برای پرده را در نظر گرفته و تقدیم شما خواهند نمود. توجه کنید که در صورتی که اطراف پنجره‌ها شرایطی خاص دارد نیز آن را اطلاع دهید. برای مثال دیوار شیب دار باشد یا پنجره در محلی غیر متعارف بوده یا اطراف آن چیزی وجود داشته باشد که باید در نظر گرفت.

 

 

طریقه اندازه گیری پنجره برای انواع پرده‌ها

طریقه اندازه گیری پنجره برای انواع پرده‌ها

فرآیند اندازه گیری برای تمامی پنجره‌ها و انواع پرده‌ها تقریباً یکسان است. تفاوت آنجاست که برای برخی پرده‌ها لازم است مقداری فضای اضافی در نظر گرفت، یا شما ترجیح دهید که بخشی از دیوار توسط پرده پوشانده شود. برای نمونه پنجره‌های بزرگ را در نظر بگیرید که فاصله‌ی کمی تا کف دارند؛ در این مورد ممکن است ترجیح دهید ارتفاع پرده‌ی دوخته شده تا کف در نظر گرفته شود.
پس از اندازه گیری و تعامل با همکاران ما در خصوص این موارد، می‌توان به بهترین تصمیم دست یافت.

 

 

 

اندازه گیری پنجره برای سفارش پرده زبرا، شید، دومکانیزم و کرکره‌ای

اندازه گیری پنجره برای سفارش پرده زبرا، شید، دومکانیزم و کرکره‌ای

پرده‌های زبرا،‌ شید، دومکانیزم و کرکره‌ای در دو حالت خارج چارچوب و داخل چارچوب نصب می‌شوند. همان طور که از نام این دو حالت قابل درک است، خارج چارچوب به حالتی گفته می‌شود که پرده مقداری بزرگ‌تر از قاب پنجره در نظر گرفته شده باشد. اما در حالت داخل چارچوب، پرده روی چارچوب یا حتی داخل آن نصب شده و تنها روی شیشه‌ی پنجره را پوشش می‌دهد. انتخاب یکی از این دو حالت بستگی به شرایط پنجره داشته و از نظر زیبایی نیز هر یک ویژگی‌های خود را دارند. برای نمونه در مورد پنجره‌هایی که زیاد باز و بسته می‌شوند حالت نصب داخل چارچوب بسیار کارا تر بوده و پرده با خود پنجره باز و بسته می‌شود. البته در هر دو حالت پرده می‌تواند به بالا و پایین نیز حرکت کند. یک مورد دیگر برای استفاده از پرده‌ های داخل چارچوب در پنجره‌هایی است که بالا یا پایین آنها هیچ فضای اضافی نداشته و اگر پرده روی چارچوب باشد، قاب پرده جلوی باز شدن پنجره را خواهد گرفت. 

دو نکته‌ی مهم در مورد اندازه گیری و آماده سازی پرده‌های زبرا، شید و دبل:

  1. اول، عرض پارچه‌ی این گونه پرده‌ها ۳ سانتی متر کمتر از قاب پرده‌ها در نظر گرفته می‌شود. یعنی آخر قاب پرده کاملا بر چارچوب پنجره منطبق باشد و هر دو ۱۰۰ سانتی متر باشند، عرض پارچه ۹۷ خواهد بود. البته اگر بخواهید پرده به طور کامل پنجره رو بپوشاند، لازم است عرض آن را دست کم ۱۰ سانتی متر بیشتر از پنجره در نظر گرفت.  
  2. دوم، پرده‌‌های دو مکانیزم، زبرا و شید به حداقل ۱۰ سانتی متر و پرده‌ی دبل ۱۵ سانتی متر فضای اضافی در بالای پنجره نیاز دارند تا بتوانند کاملاً جمع شده و مزاحمتی برای باز شدن پنجره ایجاد نکنند. در صورتی که پنجره‌های شما این شرایط را ندارند، بهتر است یا این پرده‌ها را روی چارچوب نصب کرده یا از پرده‌هایی که به طرفین باز می‌شوند استفاده کنید. توجه کنید که اگر پایین پنجره فضا داشته باشد، باید ارتفاع پرده را حداقل ۵ سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید تا پوشش کامل توسط پرده ایجاد شود.

 

 

اندازه گیری پنجره برای پرده‌های داخل و خارج از چارچوب

در ادامه روش محاسبه‌ی درست ابعاد پنجره‌ها برای پرده‌های داخل و خارج از چارچوب روی تصویر ارائه می‌شود. این آموزش تصویری اندازه گیری، برای سفارش پرده‌های زبرا، دبل و شید کاربرد دارد.

انواع پنجره برای اندازه گیری

 

 

آموزش تصویری اندازه گیری پنجره برای پنجره‌های داخل از چارچوب

1. بهتر است طرح قاب پنجره را روی کاغذ پیاده کنید. دو مستطیل بکشید، به طوری که مستطیل داخلی نشان دهنده‌ی لبه‌ی داخلی قاب پنجره باشد.
2. سپس عرض چهار چوب پنجره را از لبه‌های داخلی قاب به طور کامل اندازه گیری کنید. برای مطمئن شدن از صحت ابعاد پیشنهاد می‌شود که عرض را در سه نوبت از بالا تا پایین اندازه گیری کرده و کوچکترین عرض به دست آمده را یادداشت کنید. سپس حداقل یک سانتی متر برای اطمینان از قرار گرفتن قاب در چهار چوب از عرض پرده کم کنید.
3. بعد از اندازه گیری عرض، ارتفاع را نیز به همین روش اندازه گیری کنید.

اندازه گیری پنجره خارج از چهارچوب

 

 

آموزش ویدیویی اندازه گیری پنجره

برای محصولات پرده زبرا ، شید و دبل

در این ویدیو آموزش محاسبه پنجره‌های خارج از چهارچوب را شاهد هستیم.

 
 

آموزش تصویری اندازه گیری پنجره برای پنجره‌های خارج چهارچوب :

1. مانند قبل ابتدا روی یک کاغذ، طرح چارچوب را با دو مستطیل محاط بکشید. در این حالت باید لبه های خارجی را در نظر بگیرد.
2. سپس عرض پرده را اندازه گیری کنید و برای اینکه پرده به صورت کامل پنجره را بپوشاند، به عرض اندازه گیری شده ۱۰ سانتی متر مطابق تصویر زیر اضافه کنید.
3. بعد از اندازه گیری عرض، ارتفاع را اندازه گیری کنید و ۱۵ سانتی متر به ارتفاع اضافه کنید تا از پوشش کامل پنجره اطمینان داشته باشید.

اندازه گیری پنجره داخل چهارچوب

 

و در آخر به مثال زیر توجه فرمایید.

عرض پنجره: ۱۰۰ سانتی متر
ارتفاع پنجره: ۱۵۰ سانتی متر

پرده زبرا (برای پنجره‌‌ی خارج از چهارچوب): عرض ۱۱۰ x ارتفاع ۱۶۵
پرده زبرا (برای پنجره‌ی داخل چهارچوب): عرض ۹۹ x ارتفاع ۱۶۵
در صورت تمایل می توانید اندازه های بزرگتری سفارش دهید، این حداقل اندازه مورد نیاز برای پنجره نمونه است.

 

امیدوارم که این مطلب به شما در زمینه‌ی اندازه گیری پرده کمک کرده باشد. اگر نیازی به راهنمایی دارید سوالات خود را در بخش کامنت‌های بیان کنید.