ویژگی‌های مرتبط با تنظیم نوردهی پرده‌های مختلف چقدر مهم هستند؟ کدام پرده‌ها برای فضاهای روشن و کدام یک برای محیط‌های کم نور مناسب هستند؟ در این مطلب چند مدل از معروف‌ترین پرده‌ها را از نظر میزان نوردهی بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید و در این مقایسه شرکت کنید.

بر پایه شهود و تجارب علمی دریافته‌ایم که جسم و روح ما آدم‌ها مانند هر موجود زنده‌ی دیگر، بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم به نور زندگی بخش خورشید احتیاج دارد. با این حال، زندگی مدرن به ویژه در شهرهای بزرگ هر روز بیشتر ما را از طبیعت دور می‌کند. در حالی که خورشید بی‌دریغ بر زمین تابیده ـ و هیچ منبعی از انرژی به فراوانیِ نور خورشید در دسترس ما نیست ـ اغلب مجبوریم پیش از طلوع به سمت محل کار و پس از غروب به خانه برگردیم، بدون آنکه روی آفتاب را دیده باشیم. این یعنی صفت «آفتاب ندیده» دیگر نمی‌تواند وجه تمایزی برای دختران دم بخت باشد، چرا که خواستگاران نیز همان قدر روی آفتاب به خود ندیده اند!

از مزاح که بگذریم، می‌دانیم که میزان نوردهی پرده‌های مختلف، با توجه به جنس پارچه‌ی هر یک، با هم متفاوت است. از میان پرده‌های پارچه‌ای برخی مدل‌ها نوردهی بالا و بعضی نوردهی پایین را ایجاد می‌کنند. برای مثال، مخمل و کتان بیشترین قدرت جذب نور و حریر و توری بالاترین میزان عبور نور را در ویژگی‌های خود دارند. اما تنها مدل‌های معدودی از پرده‌های مدرن، مانند پرده زبرا، وجود دارند که بتوانند بدون کنار رفتن پرده، علاوه بر هر دوی این حالات، حالتی متوسط را نیز تامین کنند. این مدل پرده بدون آنکه لازم باشد پنل پرده را کنار زد و راه را برای دید بیرونی هموار کرد، حالتی دلنشین از سایه روشن در محیط داخلی ایجاد می‌کند. البته پرده‌ی دوبل (یا دو مکانیزم) نیز می‌تواند چنین این ویژگی‌ای مهیا کند.

 

کنترل نور بیشتر با پرده زبرا

کنترل نور بیشتر با پرده زبرا

حتماً شما هم دیده‌اید که در بسیاری از خانه‌ها یا فضاهای کاری، مقدار نور طبیعی‌ای که وارد محیط می‌شود کمتر از حد نرمال یا حد نیاز است. عدم وجود نور کافی در این گونه اتاق‌‌ها باعث دلگیر شدن فضا شده و می‌تواند به طور مستقیم بر خلقیات و حتی عملکرد افراد تاثیر منفی بگذارد. از طرفی، یک دکوراسیون داخلی با وجود نور مناسب می‌تواند زیبا جلوه کند.

اگر چنین فضایی دارای پنجره باشد، نصب پرده زبرا و از مدل‌های رنگ روشن آن می‌تواند تا حد زیادی کارساز باشد. این پرده را می‌توان در یک حالت روشن یا سایه روشن قرار داد تا بیشترین نور ممکن را از خود عبور داده تا به روشن و دلبازتر شدن محیط کمک کند.

مکانیزم تنظیم نور در پرده زبرا به این صورت است: دولایه پارچه مخصوص با کمی فاصله و موازی با یکدیگر قرار می‌گیرند. هر لایه زبرا دارای نوارهایی افقی و یک در میان از توری و پارچه‌ است. کشیدن زنجیر کنار پرده (یا فشردن دکمه‌ی ریموت) باعث لغزش لایه‌ها و حرکت نوارها روی یکدیگر می‌شود. حالت‌های انطباق این نوارهای دوگانه‌ روی هم باعث ایجاد چند حالت نوردهی می‌شود. این مکانیزم کنترل نور در پرده زبرا آن را یکی از ایده‌آل ترین پرده‌ها برای نصب در ادارات و شرکت‌ها کرده است.

 

تسلط دلخواه نور با پرده حریر، تور و آستر

تسلط دلخواه نور با پرده حریر، تور و آستر

از میان پرده‌های پارچه‌ای، مدل‌های پرده حریر و پرده توری به واسطه جنس پارچه‌ی نازک خود بیشترین میزان نور را از خود عبور می‌دهند. این پرده‌ها با روشن کردن فضا و تاباندن نوری لطیف باعث دلنشین‌تر شدن محیط می‌شوند. اما در صورتی که بخواهیم مقداری از نور ورودی کم کرده و کنترل بیشتری بر میزان نور داشته باشیم به همان روش سنتی عمل کرده و یک لایه پرده آستری نصب می‌کنیم. از جنس‌های مختلفی می‌توان به عنوان لایه آستری استفاده کرد؛ برای نمونه پارچه فلامت.

هر چند استفاده از اجناس ارزان‌تر برای آستر کردن پرده‌های پرده‌های حریر و توری بسیار رایج است، اما از خود حریر نیز می‌توان به عنوان آستری پرده‌هایی همچون پرده مخمل و پرده کتان بهره برد. در این موارد، ممکن است لایه‌ی رویی که ضخیم‌تر است همیشه حالتی باز یا نیمه باز داشته (مانند یک والان) و آستر وظیفه‌ی تنظیم نور را به عهده می‌گیرد.

 

درجه بندی میزان نوردهی در پرده‌های مختلف

درجه بندی میزان نوردهی در پرده‌های مختلف

بدیهی است که پارچه‌های مختلف بسته به ضخامت و بافت خود درجات متفاوتی از جذب نور مهیا می‌کنند. همین امر میزان حفظ حریم خصوصی در مقابل دید بیرونی را نیز تعیین می‌کند. جالب اینجاست که پرده‌های ضخیم ممکن است تناقضی کوچک بین این دو ویژگی به وجود آورند! فرض کنید به نور بیشتر نیاز دارید و مجبورید پرده‌ی کتان خود را کاملاْ کنار بزنید. یعنی انکان دیده نشدن را قربانی نور بیشتر کرده‌اید!

در هر حال، می‌توان پرده‌های رایج را از نظر میزان نوردهی ـ از بیشترین به کمترین نور ورودی ـ به ترتیب زیر فهرست کرد:

 

توجه داشته باشید که این ترتیب به طور میانگین در نظر گرفته شده است، نه کاملاً مطلق. با توجه به کیفیت و گرماژ هر پارچه و همچنین سبک دوخت پرده، مدل‌های مختلف در این لیست می‌توانند جابجا شوند.