تمامی پرده‌های موجود در بازار ایران دارای مدل‌ها و طرح‌های جدید هستند. در پرده‌های کلاسیک نوآوری زیادی در شیوه دوخت، ترکیب اجناس و رنگ و همچنین طراحی جریان داشته که باعث خلق جدیدترین پرده‌های کلاسیک می‌شود. پرده‌های مدرن نیز که خود ماهیتی جدیدتر داشته و تولیدکنندگان متناسب با ترندها و مدهای روز پیش رفته و سالانه چندین مدل جدیدتر روانه بازار می‌کنند. یک جنبه‌ی مهم در طراحی انواع پرده‌های جدید رنگ آنهاست. مانند آنچه در طراحی لباس و مدهای آن می‌بینیم، پرده‌ها و سایر عناصر دکور نیز از ترِندهای جهانی پیروی کرده و تولید می‌شوند. رنگ‌های جدید پرده می‌توانند بر اساس مد و رنگ سال انتخاب شده یا بر اساس شرایط و محل استفاده از پرده. برای مثال در دوران کرونا چند رنگ از سوی طراحان برای دکوراسیون و پرده‌های مدرن پیشنهاد شد که متناسب با شرایط قرنطینه در نظر گرفته شده بودند. از نظر مدل دوخت و مونتاژ، پرده‌های زبرا، شید، دبل، دو مکانیزم، هازان، انواع کرکره‌ای چوبی و پرده‌های ورتیلاین (DK) را می‌توان از مدرن‌ترین پرده‌ها به شمار آورد که هر یک دارای ده‌ها طرح و رنگ هستند. در ادامه برخی از جدیدترین و پرمصرف‌ترین آنها را معرفی می‌کنیم.

 

پرده های جدید زبرا

پرده های جدید زبرا

پرده زبرا به عنوان یک پرده‌ی بسیار کارآمد در تنظیم نور، ظاهر ساده اما مدرن و همچنین زیبایی خاص خود به سرعت تبدیل به یکی از پرطرفدارترین پرده‌های مدرن در ایران شده است. مدل‌های بسیار متنوع این مدل پرده برای استفاده در اماکن مختلف، از قسمت‌های مختلف خانه‌ها تا اتاق‌های اداری کاربرد دارد.

باز و بسته کردن و تنظیم حالات پرده زبرا بسیار راحت بوده و تنها با کشیدن بخیر یا باتومی انجام می‌شود. حالات تاریک، روشن و سایه روشن یه حالت اصلی زیرا هستند. این حالات با لغزش دو لایه پارچه و قرارگیری نوارهای دوگانه‌ی آن روی هم به وجود می‌آیند. یک ویژگی دیگر این مدل امکان استفاده از موتور و ریموت کنترل برای تنظیم آن است. همین امکان پرده زبرا را به یک پرده ایده آل برای بسیاری از مکان‌های خاص مانند اتاق کودکان، سالمندان و همچنین اماکن کاری می‌کند.

 

پرده های جدید شید

پرده های جدید شید

پرده شِید (Shade به معنی سایه) یکی دیگر از مدل‌های جدید پرده است. این پرده تک لایه بوده و جنس پارچه‌ی آن مقدار عبور نور را تعیین می‌کند. بسته به محل استفاده و کاربرد محیط می‌توان ضخامت و طرح پارچه را انتخاب کرد که خود دارای چندین طرح و رنگ می‌شود.

نوعی جدید از پرده شید وجود دارد که می‌تواند تمام نور ورودی را جذب کرده و محیطی کاملاً تاریک ایجاد کند. این پرده با نام بلک اوت (Blackout) شناخته شده و از موارد استفاده‌ی آن می‌توان به آتلیه یا اتاق خواب‌های مختلف اشاره کرد.

پرده شید نیز با استفاده از یک زنجیر یا باتومی بالا و پایین می‌رود. البته این پرده نیز می‌تواند با موتور الکتریکی و ریموت کنترل مونتاژ شود. بسیاری از هتل‌ها و کافه‌های لاکچری از طرفداران اصلی این نوع پرده هستند.

 

پرده های جدید دو مکانیزم

پرده های جدید دو مکانیزم

پرده جدید دو مکانیزم که با نام‌های همچون پرده‌ی شب و روز، دبل و دو گیربکسی نیز شناخته می‌شود، از دو لایه پرده‌ی شید موازی ساخته شده است. لایه ی زیرین معمولاً از نوع پرده شید ساده است که با حرکت به بالا یا پایین می‌تواند نور ورودی به محیط را تنظیم کند. به این لایه آستری شید نیز گفته می‌شود. شید آستری می‌تواند با ضخامت های مختلف انتخاب شود. لایه ی دوم یا رویی وظیفه‌ی زیبایی پرده‌ی دو مکانیزم و همچنین حفظ حریم خصوصی را به عهده داشته و معمولاً از انواع پرده شید طرح‌دار انتخاب می‌شود. مدل‌های جدید پرده دبل، از نظر زیبایی و کارآیی نسبت به زبرا و شید معمولی در سطحی بالاتر قرار دارند.

هر دو لایه‌ی پرده دو مکانیزم کاملاً مستقل از یکدیگر عمل کرده و می‌تواند در حالات متفاوت قرار گیرند. در این نوع پرده نیز می‌توان از ریموت کنترل مخصوص برای تنظیم پرده استفاده کرد. پنجره‌های اتاق خواب منازل، مطب‌ها، سالن‌های آرایشگاهی و دفاتر اداری از مواردی است که می‌توانند با استفاده از پرده دو مکانیزم پوشانده شده و نتایج مثبت ایجاد کرد.

 

پرده های جدید هازان

پرده های جدید هازان

پرده هازان یا کتان از دسته پرده‌های ساده و جدیدی است که اتفاقاً بسیار مورد توجه و استقبال واقع شده است. پرده هازان از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع بوده و از مدل‌هایی است که معمولاً رنگ‌های جدید آن به سرعت وارد بازار شده و خود را با رنگ و مدهای جدید تطابق می‌دهد.

هازان چاپی نیز یک مدل دیگر این نوع پرده است که خریداران می‌توانند نقش‌های دلخواه خود را روی آن چاپ کنند. این مزیت پرده هازان، آن را برای شرکت‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و …که می‌خواهند آرم یا شعار خود را روی پرده چاپ کنند به یک پرده‌ی ایده آل تبدیل کرده است.

پرده هاران در خانه‌ها نیز طرفداران زیادی دارد. این پرده می‌تواند در ترکیب با پرده‌های دیگر، همچون حریر یا ساتن، استفاده شده و جلوه‌هایی زیبا ایجاد کند.

 

جدیدترین پارچه های پرده چیست؟

جدیدترین پارچه های پرده چیست؟

بعضی پارچه‌ها معمولاً برای دوخت پرده کاربرد زیادی دارند. برخی مخمل‌ها، دانتل، حریر و ساتن از این پارچه‌ها هستند. اما پارچه‌های جدیدی نیز وجود دارند که صرفاً برای استفاده به عنوان پرده بهینه شده‌ و تقریبا کاربرد دیگری ندارند. از این دسته می‌توان پارچه‌های مخصوص زبرا، شید، بلک اوت و دو مکانیزم را نام برد. این پارچه‌ها از ترکیب توری و پارچه‌های ضخیم یا هر یک از اینها به تنهایی ساخته می‌شوند. پارچه کتان مخصوص پرده‌ی هازان ‌و پارچه گونی بافت نیز از جدیدترین پارچه‌های پرده‌ای به شمار می‌آیند.