پرده چاپی به آن دسته از پرده‌ها گفته می‌شود که نقش پرده روی سطح پارچه‌ی آن چاپ شده باشد. در مقابل پرده‌های ساده (بدون طرح) و پرده‌هایی را داریم که طرح و نقش آنها ضمن استفاده از تار و پود چند رنگ نمایان شده است. این گونه طرح‌ها به دلیل محدودیت در نساجی و عدم امکان استفاده از چندین رنگ در الیاف، معمولاً ساده هستند.

بنابراین برای آنکه بتوان تصویری شامل چندین رنگ و طرح‌های پیچیده روی پرده ایجاد کرد، لاجرم باید از چاپ روی پرده استفاده شود. این کار اجازه می‌دهد بی نهایت تصویر یا طرح ممکن را روی پرده‌ها داشته باشیم. پرده هازان، پرده زبرا و پرده شید معروف‌ترین دسته‌هایی از پرده‌اند که دارای مدل چاپی نیز هستند.

کیفیت چاپ روی پرده‌های تولیدی از برندهای مختلف می‌تواند تا حد زیادی متفاوت باشد. برخی چاپ‌ها نه ممکن است تنها ظاهر خوبی نداشته باشند، بلکه رنگ‌های روی پرده می‌توانند به مرور که در معرض تور قرار می‌گیرند محو و کمرنگ شوند. لذا در صورت تمایل به خرید پرده‌های چاپی حتماً به کیفیت چاپ دقت کنید.

روی برخی از پرده‌ها، مانند پرده شید، امکان چاپ تبلیغات، لوگو یا طرح سفارشی نیز وجود دارد. اما این صرفاً برای موسسات بزرگ و با تیراژ بالا صرفه‌ی اقتصادی دارد. موسساتی مانند هتل‌ها، بانک، بیمه‌ها و سایر شرکت‌های بزرگ مشتریان اصلی این دسته از پرده‌ها هستند.

 

نسل جدید پرده چاپی با پرده هازان (کیفیت عالی)

نسل جدید پرده چاپی با پرده هازان

پرده هازان که با نام پرده کتان نیز شناخته می‌شود یکی از جدیدترین پرده‌هایی است که به سرعت محبوب شده است. این پرده دارای زیر مدل پرده هازان چاپی نیز هست. روی سطح پرده‌ی هازان چاپی موجود در بازار ده‌ها نقش مختلف و زیبا چاپ شده است که هر یک می‌توانند زینت بخش خانه یا محل کار شما باشند.

نقوش و تصاویر چاپ شده روی پرده هازان از تنوع بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌توان متناسب با حال و هوای هر مکان چندین مدل از آنها را انتخاب و استفاده کرد. از طرح‌های مخصوص اتاق کودکان و جوانان، طرح‌های گل دار و طرح‌های خاص متناسب با اماکن اداری و تجاری در میان پرده‌های چاپی هازان وجود دارد.

از نظر کیفیت چاپ، اغلب قریب به اتفاق مدل‌ها و برندهای پرده هازان دارای کیفیت مطلوب هستند. دلیل این موضوع آن است که جنس کتان به خوبی می‌تواند جوهر چاپ را به خود جذب کند. البته کیفیات چاپ نامناسب نیز در میان برندهای متفرقه وجود دارد که هنگام خرید پرده بهتر است به آن توجه کافی داشته باشید.

 

پرده چاپی زبرا و شید (کیفیت خوب)

پرده چاپی زبرا و شید

از دیگر پرده‌هایی که نمونه‌های چاپی نیز دارند، می‌توان به پرده‌های زبرا و شید اشاره کرد. با توجه به اینکه پرده‌های دوبل (دو مکانیزم) نیز از پارچه‌های شید تشکیل شده‌اند، در این دسته نیز نمونه‌های چاپی وجود دارد. پرده زبرا به عنوان پرده اداری و پرده آشپزخانه نیز شناخته میشود.

تنوع طرح چاپ شده روی پرده‌ زبرا و شید نیز بسیار بالاست. اما نکته‌ای که لازم است هنگام خرید زبرای چاپی بدان دقت کنید، کیفیت چاپ روی پرده است. از آنجا که پایه‌ی جنس این پرده‌ها از مواد پی وی سی انتخاب می‌شود، ممکن است جوهر چاپ را به خوبیِ پارچه کتان به خود جذب نکنند. لذا در صورت نیاز به تهیه پرده چاپی زبرا یا شید بهتر است به کیفیت چاپ دقت کرده و پرده‌های تولیدی برندهای خوشنام را انتخاب کنید.

در نهایت چنانچه نوع پرده برای شما چندان مهم نبوده و صرفاً به نوعی پرده‌ی چاپی نیاز دارید، ما پرده چاپی هازان را بیشتر توصیه می‌کنیم.