پرده رومن یا پرده رومی، با استفاده از یکی از قدیمی‌ترین دوخت‌های پرده تولید می‌شود. در این دوخت پرده چند نقطه از لبه‌های کناری پارچه با استفاده از نخ یا زنجیر به گونه‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند که با کشیدن نخ یا زنجیر، پارچه‌ی پرده به صورت پله‌ای از پایین به بالا روی هم تا شده و پرده بالا می‌رود. این پرده برای پنجره‌های کوچک یا باریک پرده‌ای مناسب است، اما برای پنجره‌های عریض و بزرگ چندان مناسب نیست. دلیل این امر آن است که هر چه پنجره عریض‌تر باشد، جمع شدن پرده سخت‌تر و نامرتب‌تر شده و حتی ممکن است مکانیزم آن گیر کرده یا پاره شود.

این مدل پرده در دوره‌های پیشین بسیار محبوب و پرمصرف بود. اما به دلیل ایراداتی که هنگام کشیدن نخ پرده پیش می‌آمد و همچنین با ورود مدل‌های مدرن‌تر پرده‌های دارای مکانیزم، مانند پرده‌های زبرا و شید، پرده رومن از تا حدی از مد افتاد.

 

جایگزین‌های پرده رومن

جایگزین‌های پرده رومن

مدل‌های مختلف پرده زبرا، مانند پرده زبرا پلیسه ای یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزین پرده رومی هستند. این نوع پرده از دسته پرده‌های نسبتاً جدید بوده که به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین پرده‌های موجود در بازار ایران شده است. زبرا به صورت دولایه پارچه‌ی مخصوص و راه راه از جنس های توری و پارچه ای ساخته می شود که با چرخش این لایه ها روی هم می توان سطح نوردهی پرده را تنظیم کرد. به این صورت که وقتی راه های توریِ هر دو لایه روی هم باشند، پرده زبرا حالتی سایه روشن داشته و وقتی که تور و پارچه بر هم منطبق باشند نور عبوری از پرده زبرا کمتر می شود. همچنین برای مشاهده انواع پرده پذیرایی کلیک کنید.

از دیگر جایگزین‌های پرده رومن می‌توان پرده‌های شید و و دو مکانیزم (یا دبل) را معرفی نمود. برای آشنایی بیشتر با پرده‌های مدرن و خصوصیات آنها این مطلب را ببینید.

نظر شما در مورد پرده‌های رومن چیست؟ به نظر شما با وجود مدل‌های جدید و راحت‌تر پرده‌‌های جدیدتر خرید پرده رومن می‌تواند خریدی مطلوب باشد؟