زیبایی هر جز از دکوراسیون داخلی در همنشینی با سایر عناصر نمایان می‌شود. پرده نیز به عنوان یکی از مهمترین اجزای دکور فضای داخلی از این قاعده مستثنا نیست. در حقیقت، پرده‌های می‌توانند به محیط داخلی روح بخشیده و یا برعکس، ظاهری آزار دهنده ایجاد کنند. لذا انتخاب درست و ست کردن آن با مبلمان و کل دکور مستلزم توجه ویژه است.

برای ست کردن پرده با مبلمان و فرش، اولین چیزی که به اذهان می‌رسد یک قانون نانوشته است که این وسائل از رنگ‌های هماهنگ و احیاناً کاملاً همرنگ انتخاب شود. این کار می‌تواند محیطی بسازد دارای هارمونی و در اغلب موارد چشم نواز. صد البته که تاثیر مثبت وجود یک تم رنگی در دکور غیر قابل انکار است، اما این کار همیشه نمی‌تواند بهترین نتایج را داشته باشد. افراط و تفریط در همرنگ بودن پرده و مبلمان یا انتخاب برخی رنگ‌های تند یا تیره می‌تواند دکور را یکنواخت یا حتی زننده کند. در ادامه با اشاره به حالت‌های مختلف مبلمان و فرش، و همچنین کاغذ دیواری و کفپوش، مهمترین نکات را برای انتخاب شیک‌ترین پرده گوشزد می‌کنیم. امیدواریم شما خوبان نیز نظرات ارزشمند خود را در این زمینه از ما و سایر مخاطبان دریغ نفرمائید.

 

یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی

برای دستیابی به بهترین و خوشایندترین دکور و ایجاد هماهنگی بین تمام اجزای دکوراسیون، علاوه بر شهود و سلیقه، لازم است دانش کافی در این مورد داشته باشیم. برخی مفاهیم بنیادی چنان ساده و دم دستی به نظر می‌رسند که اغلب تصور می‌کنیم آنها را کاملاً شناخته و هیچ نیازی به مطالعه و تحقیق درباره‌ی آنها نداریم؛ مفهوم رنگ خود یکی از این بدیهیات است. تنها زمانی که شروع به مطالعه در مورد رنگ‌ها، تونالیته‌ها و خواص و تاثیرات بر ذهن آنها می‌کنیم تازه متوجه می‌شویم که خود حاوی دنیایی از اطلاعات و ناشناخته‌ها است. فضا، فرم، نور و حتی خطوط ساده از دیگر مفاهیم بنیادی است که لازم است بهتر درک شوند. لذا قبل از دست زدن به هر تغییر مهم در دکوراسیون،  توصیه می‌شود در حد امکان اطلاعات خود در خصوص این مفاهیم را افزایش دهید.

 

انتخاب پرده بر اساس رنگ و طرح مبلمان

انتخاب پرده بر اساس رنگ و طرح مبلمان

به طور کلی وقتی می‌خواهید پرده‌ها را هم رنگ مبلمان انتخاب کنید، چند نکته‌ی زیر را در نظر بگیرید:

 1. همواره سعی کنید رنگ پرده‌ها را کمی تیره‌تر یا روشن‌تر در انتخاب کنید (پرده تیره‌تر بهتر است). از بکار گرفتن رنگ‌های مکمل یا متضاد نترسید. بعلاوه، هیچ اجباری وجود ندارد که برای هر پنجره از یک رنگ پرده استفاده کرد.
 2. حواستان به کوسن‌ها و سایر اکسسوری‌ها باشد. کوچک‌ترین کوسن‌ها می‌توانند غوغایی از شادی و نشاط در یک دکوراسیون بر پا کنند، اگر درست انتخاب شوند. تاثیر شگفت‌انگیز این لوازم دوست داشتنی تا حدی است که اگر احساس یکنواختی کردید، تنها با تغییر رنگ آنها خواهید دید که اتمسفر فضا تغییر خواهد کرد!
 3. رنگ سفید و سایر رنگ‌های خنثی بیشترین هماهنگی با سایر رنگ‌ها را داشته و می‌توانند فضا را متعال نگه دارند. مثلاً در صورتی که رنگ غالب مبلمان از رنگ‌های پر انرژی یا جیغ مانند قرمز روشن باشد، با وسواس بیشتری پرده‌‌ها را با آن ست کنید، چرا که تکرار بیش از حد این رنگ‌ها می‌تواند به سرعت باعث خستگی چشم و دلزدگی شود. در این موارد از رنگ‌های خنثی مانند سفید، سیاه و … کمک بگیرید. مثلاً می‌توان بخشی از پرده را به رنگ مبل و بقیه را از رنگ‌های خنثی استفاده کرد. از این بابت پرده حریر ساده پیشنهاد میشود.
 4. برای بهترین ست پرده با مبلمان استیل، سلطنتی یا مصری، روی پرده‌های پارچه‌ای کلاسیک یا مدرن و ترجیحاً دارای والان تمرکز کنید.
 5. اگر مبل‌های تک رنگ و بدون طرح دارید، می‌توانید برای ایجاد کمی الگو از پرده‌های طرح دار استفاده کنید. یک ایده‌ی جالب انتخاب طرح پرده شبیه یک عنصر دیگر غیر از مبل‌های اصلی است. مثلاً یک مبل تکی که دارای طرح باشد.
 6. ست کردن رنگ پرده با مبل‌هایی با رنگ‌های خنثی، مانند کرم، خاکستری، قهوه‌ای و طوسی نیازمند تفکر و تلاش بیشتری است. اگر پرده‌ها را همرنگ این مبلمان انتخاب کنید ممکن است به نتایجی یکنواخت یا سرد برسید. از طرفی، نکته‌ی مثبت این رنگ‌ها همنشینی خوشایند آنها با طیف گسترده‌تری از رنگ‌های دیگر است. لذا در این مورد سعی کنید دست کم بخشی از پرده‌های خود را از رنگ‌های پرانرژی‌تر انتخاب کنید. در این گونه ست‌ها، کوسن‌های همرنگ پرده می‌توانند تاثیری فراتر از انتظار بگذارند. پرده آماده پانچی میتواند گزینه مناسبی باشد.
 7. نصب پرده‌های طرح‌دار در کنار مبلمان طرح دار می‌تواند کاری خطرناک باشد. در این مورد بیشتر مواظب باشید، چرا که ممکن است نمای دکور شلوغ یا حتی نامطلوب شود. در این مورد استفاده از پرده‌های ساده و به رنگ طرح‌های مبل نتایج شیکی خواهد داشت.
 8. در بسیاری از موارد ممکن است مبلمان دارای دو یا سه رنگ باشد. یک ایده‌ی زیبا این است که رنگ پرده‌ها را از طیف رنگی انتخاب کنید که میزان کمتری از آن در مبلمان وجود دارد.
 9. فرش‌ها، کفپوش و دیوارها را نیز در بازی نگه دارید. نه؛ بهتر است بگوییم این‌ها خواه ناخواه، زمین بازی هستند و رعایت قواعد میزبانِ بازی امری‌ست واجب! جلوتر بیشتر در موردشان فکر می‌کنیم.

 

ست پرده با کاغذ دیواری

ست پرده با کاغذ دیواری

کاغذ دیواری خود یک عنصر دکوراتیو و بسیار تاثیر گذار بر سبک و حال و هوای دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. این محصول می‌تواند کاملاً خنثی بوده یا بخش بزرگی از وظیفه‌ی ایجاد ریتم و الگو در دکور را به دوش بکشد. از سویی، پرده‌ها نیز این توانایی را دارند که در کنار کاغذ دیواری شمایل گوناگونی به فضا ببخشند. یعنی می‌توان طرح و رنگ پرده‌ها را طوری در نظر گرفت که تعدیل کننده‌ی کاغذ دیواری یا تايید کننده‌ی آن باشند. فرض کنید یک کاغذ دیواری نسبتاً شلوغ دارید، با انتخاب یک پرده‌ی ساده تا حدی از شلوغی کل نما کاسته می‌شود. یا آنکه اگر یک کاغذ دیواری ساده دارید، می‌توان القای انرژی به فضا را به عهده‌ی پرده‌ها بگذارید.

در نهایت، می‌توان گفت بیشتر نکاتی که برای ست پرده با مبل گفتیم در این مورد نیز می‌توانند صادق باشند. صد البته که باید مبلمان را در نیز نظر داشته باشید. یک اشتباه نسبتاً رایج در ست پرده با کاغذ دیواری و مبلمان این است که هر سه‌ی اینها با یک رنگ و یک طرح انتخاب شوند. این ست در بهترین حالت تنها در سالن‌های بسیار بزرگ می‌تواند شلوغ و خسته کننده نباشد!

 

ست پرده با فرش و کفپوش

ست پرده با فرش و کفپوش

رنگ و جنس کفپوش‌های مختلف نیز همچون دیوارها و مبلمان تاثیر مستقیم بر نمای کلی دکوراسیون دارند. می‌توان تفاوت‌های متضادی برای تاثیر سرامیک سفید و پارکت لمینت بر کل نما فهرست کرد. البته ست کردن پرده با کفپوش به طور مستقیم چندان عملی و در اولویت نیست، چرا که به طور کلی، تاثیر مستقیم این دو بر یکدیگر به هیچ وجه به اندازه تاثیر همنشینی مبل با پرده یا حتی یک تخت خواب با پرده نیست. دو دلیل این امر عبارت اند از:

 • بیشتر قسمت‌های کفپوش به ویژه در فضاهای مثبت (جاهایی که وسایل مختلف قرار می‌گیرند) مخفی هستند.
 • رنگ اغلب قریب به اتفاق کفپوش‌ها از طیف‌های خنثی، مانند  سفید، خاکستری،‌ کرم و قهوه‌ای، انتخاب می‌شود تا با کلیت فضا و سبک‌های دکور مختلف کمترین تضاد و تعارض به وجود آید.

با این حال، در یک طراحی دکوراسیونِ دارای سبک، کفپوش و پرده بهرحال (مستقیم یا غیرمستقیم) با یکدیگر همنشین می‌شوند. به این دلیل که در چنین چیدمانی همه چیز از سبک‌ها و فرم‌های هم خانواده و نزدیک انتخاب خواهد شد. این بدان معنا نیست که کفپوش‌ها را در نظر نگیرید، بلکه فرض اولیه بر آن است که این امر رعایت شده است، زیرا عموماً مبل‌ها قبل از پرده خریداری شده و بدیهی است که هنگام خرید مبل کفپوش نیز در نظر گرفته شده باشد.

حال فرض کنید نوع و رنگ کفپوش خارج از کنترمان باشد. مثلاً در یک خانه‌ی اجاره‌ای یا مانند آن. در این شرایط اگر کفپوش سفید یا نزدیک آن باشد مشکلی وجود ندارد اما در موارد خاصی که کفپوش دارای رنگ یا طرحی خاص باشد قواعدی که قبلاً در خصوص کاغذ دیواری و مبلمان گفته شد برقرار است. از طرفی، در مورد کفپوش این آزادی وجود دارد تا با جابجایی وسائل یا پهن کردن قالی یا مانند آن، ظاهر کف را تغییر داد. یک حالت دیگر

در مورد ست پرده با فرش هم رعایت نکات زیر می‌توانند نتایج بهتری ایجاد کنند:

 1. فرش‌های سنتی و کلاسیک ایرانی با پرده‌های پارچه‌ای و سنتی هماهنگی بیشتری دارند. اما متاسفانه با تغییر ترندهای طراحی و حرکت به سمت ست های مینیمال و استفاده از رنگ‌های زنده‌تر در مبل و پرده تا حدی باعث انزوای قالی‌های اصیل ایرانی با زمینه‌هایی همچون لاکی شده است. از طرفی، در میان پرده‌های مدرن (پارچه‌ای و مکانیزم دار)، هستند پرده‌هایی که طرح آنها از نقوش اصیل فرش و گلیم ایرانی الهام گرفته است. اما در این مورد نیز باید مواظب شلوغ نشدن کار بود.
 2. برخی علاقه دارند بدون توجه به رنگ،‌ طرح و سبک مبلمان،‌ پرده‌ها را هم رنگ و با طرح منطبق با فرش‌ها انتخاب کنند. این کار در نفس خود غلط نیست اما لازم است حتماً مبل‌ها نیز در نظر گرفته شده و حدالامکان نقوش پرده خلوت‌تر باشند.
 3. اگر پرده و مبلمان خود را با یکدیگر ست کرده‌اید، استفاده از فرشی با رنگ‌ زمینه‌ی نزدیک و احیاناً دارای قسمت‌های رنگی که به رنگ‌های موجود در مبل و پرده اشاره می‌کند می‌تواند جلوه‌ای شیک‌تر به محیط ببخشد.
 4. ابعاد قالی‌ها و حالت قرار گیری مبلمان روی آنها نیز بسیار مهم هستند.

 

 

ایده‌های شما برای ست کردن پرده با مبلمان و سایر اجزای دکوراسیون

ایده‌های شما برای ست کردن پرده با مبلمان و سایر اجزای دکوراسیون

پرداختن به تمام جزئیات و پیچیدگی‌های طراحی دکوراسیون چیزی نیست که بتوان در یک مطلب مانند این بگنجد. به ویژه که این کاری روتین نیست که دارای متریک یا الگوریتمی یکتا باشد. می‌توان گفت به تعداد افراد جهان سلایق و زیبایی شناسی متفاوت وجود دارد.

لذا از شما مخاطب عزیز انتظار داریم با اشتراک گذاری ایده‌ها و نظرات درخشان خود هم کمبودها و خطاهای ما را اصلاح نمائید و هم در انتخاب بهترین ست پرده با مبلمان به سایر هم‌زبانان کمک کنید. قدردان مشارکت شما خوبان خواهیم بود.