برای ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان اولین عامل تعیین کننده سلیقه و روحیه شماست. پس از آن سبک دکوراسیون داخلی، رنگ و طرح مبلمان، همچنین کاربرد فضایی که می خواهید کاغذ دیواری کنید از سایر عواملی هستند که باید در نظر داشت. علاوه بر مبلمان، مجموع عناصر دیگر دکوراسیون، همچون نوع و رنگ کفپوش، فرش و پرده ها در کنار انتخاب کاغذ دیواری مناسب جان گرفته و حس و حال مورد پسند را ایجاد می کنند. 

نقش کاغذ دیواری و ست کردن آن با مبلمان، زیبایی دکور داخلی و نیز حال و هوای محیط بسیار کلیدی است. به دلیل گستردگی دیوارها، شاید بتوان ادعا کرد که هیچ یک از اجزاء و تزئینات داخلی ساختمان به اندازه‌ی کاغذ دیواری تاثیر گذار نیست. به همین دلیل تم کلی و روح هر فضا را می توان با استفاده از کاغذ دیواری به سرعت و با هزینه‌ی به صرفه تغییر داد. مهم نیست مبلمان شما از چه سبک، رنگ یا طرحی باشد، تنوع کاغذ دیواری در حدی است که می توانید بهترین کاغذ دیواری هماهنگ با مبلمان خود را پیدا کنید.

حتماْ می دانید که منظور از هماهنگی کاغذ دیواری با مبلمان یا کل دکوراسیون تنها به معنی هم رنگ بودن نیست. چه بسا در بسیاری از سبک ها استفاده از رنگ‌های متضاد می تواند ست کاغذ دیواری با مبلمان شیک تری ایجاد کند.

قبل از انتخاب و خرید کاغذ دیوار برای ست کردن با مبلمان، لازم است چند مورد را مشخص کنید:

  • دقیقاً بدانید که چه انتظاری از دکوراسیون داشته و میخواهید چه اتمسفری در محیط ایجاد کنید، آیا محیطی آرام را ترجیح می دهید یا فضایی پر انرژی و محرک؟
  • اندازه‌ی فضا، مقدار نوردهی فضا، کفپوش و پرده‌ها را در نظر داشته باشید.
  • دیوار تاکیدی، نقاط کانونی فضا، مبل‌‌ها و لوازم اصلی دیگر و نیز محل قرارگیری آنها را مشخص کنید.
  • بافت و طرح مبل‌ها، رنگ غالب و تم رنگی وسایل و مبلمان را در نظر داشته باشید، ممکن است تنها وجود رگه‌ای باریک از رنگی خاص در برخی وسایل و مبلمان، تم و ترند دکوراسیون را تعیین کند.
  • سبک مبلمان خود را بشناسید و در انتخاب کاغذ دیواری از آن فاصله نگیرید.
  • سایر اکسسوری‌ها و کوسن‌ها را هم در نظر گرفته و سعی کنید آنها را با کاغذ دیواری ست کنید.
  • و در نهایت، بودجه‌ی خرید کاغذ دیواری را هم مشخص کنید.

در ادامه بر اساس انواع مبلمان، نکاتی برای کمک به انتخاب بهترین کاغذ دیواری ارائه می شود. در این مطلب فرض بر این است که مبلمان از قبل وجود دارد.

یک ایده: عکس گرفتن از دورنمای اتاق می تواند کمک کند که فضا دار بهتر تجسم کرده و راحت تر تحلیل کنید. حتی در صورت امکان، می توانید با استفاده از برنامه‌های ویرایش عکس زمینه‌ها و رنگ‌های مختلف را عوض کنید.

یک توصیه: اصلاً سخت نگیرید و به سلیقه و ایده‌های خود اعتماد داشته باشید. وسواس بیش از حد ممکن است علاوه بر هدر دادن وقت و انرژی شما، نتایج رضایت بخشی نداشته باشد.

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان ساده

ست کاغذ دیواری با مبلمان ساده

برای انتخاب کاغذ دیواری متناسب با مبلمان ساده (تک رنگ و بدون طرح)، بهتر است روی کاغذ دیواری‌های طرح دار تمرکز کنید. برای هارمونی و جذابیت بیشتر بهتر است رنگ طرح کاغذ دیواری هم خانواده‌ی رنگ مبلمان باشد. از بکار بردن رنگ نترسید، با رنگ کوسن‌ها و اکسسوری‌ها بازی کنید. سعی کنید کوسن‌ها را با رنگ کاغذ دیواری هماهنگ کنید. برای مثال یک مبل راحتی بزرگ کرمی یا طوسی مدرن را در نظر بگیرید که لبه‌های آن انحنای زیادی ندارد. با نصب یک کاغذ دیواری راه راه سفید و طوسی که فاصله‌ راه ها نسبتاً زیاد باشد، باعث تاکید روی مبل به عنوان شیء مرکزی شده و آن را در مرکز توجه قرار خواهد داد. وجود چند کوسن بزرگ و همرنگ با خطوط کاغذ دیواری نیز تعادل چشم گیری بین احساسی از راحتی در عین نظم و استحکام ایجاد خواهد کرد. 

چنانچه به هر دلیل مجبور باشید با وجود مبلمان ساده از کاغذ دیواری ساده استفاده کنید می توانید از رنگ های متضاد رنگ مبل استفاده کنید تا روح و جلوه بیشتری در محیط ایجاد شود، یا دست کم یک دیوار تاکیدی را با کاغذ دیواری های طرح دار بپوشانید. در این شرایط می توانید از عناصر دیگر، مانند پرده‌ها و یا حتی از اجزاء ریزتر کمک بگیرید.

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان طرح دار

ست کاغذ دیواری با مبلمان طرح دار

احتمالاً بیشترین توصیه‌ای که برای ست کردن مبلمان طرح دار می شنوید، استفاده از کاغذ دیواری با طرحی شبیه طرح پارچه‌ی مبل است. این ست می تواند هماهنگی خوبی در فضا ایجاد کند اما این برای همه‌ی افراد همواره بهترین توصیه نیست، بخصوص در سبک‌های مدرن دکوراسیون. در واقع، برای رسیدن به بهترین نتیجه و انتخاب شیک ترین کاغذ دیواری برای مبل طرح دار، لازم است دو مورد مهم را نیز در نظر داشته باشید؛ یکم، چه حدی از شلوغی و تکرار را در دکوراسیون تحمل می کنید و دوم، کفپوش، فرش‌ها و به ویژه پرده‌ها چه طرح و رنگی دارند.

به احتمال زیاد، ممکن است قبل از انتخاب کاغذ دیواری، پرده‌ها را با طرحی مطابق و همسان با مبل‌ها نصب کرده باشید. در این شرایط اضافه کردن کاغذ دیواری‌ای که دقیقاً همان طرح را تکرار کرده باشد الزاماً چشم اندازی دلنشین ایجاد نخواهد کرد. البته این به معنی رد کردن یا زیبا نبودن این ترکیب نیست، بلکه یک یادآوری ست برای پیدا کردن دیدی گسترده تر و انتخاب بهتر.

با وجود این، در مورد انتخاب کاغذ دیواری هماهنگ با مبلمان طرح دار، می توان گفت دست شما باز تر است. می توانید از یک کاغذ دیواری ساده با رنگی نزدیک به طرح یا زمینه مبل، یا برعکس، استفاده کنید. اما اگر از کاغذ دیواری طرح دار استفاده می کنید، لازم است دست کم سبک طرح کاغذ دیواری با سبک طرح مبل همسان باشد. برای نمونه، اگر طرح مبل‌ها شبیه الگوهای داماسک است، طرح کاغذ دیواری نمی تواند هندسی و با زاویه‌های تیز باشد.

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان روشن

ست کاغذ دیواری با مبلمان روشن

یکی از بهترین ترکیب ها برای ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان روشن، می تواند کاغذ دیواری با رنگ تیره و متضاد باشد. در این مورد نیز رنگ کوسن‌ها را متناسب با رنگ کاغذ دیواری انتخاب کنید. البته در این مورد اندازه‌ی اتاق و همچنین میزان نوردهی آن بسیار مهم است. برای یک اتاق کوچک با نور کم کاغذ دیواری بسیار تیره استفاده نکنید بلکه کافی ست رنگ آن چند پرده (یا فام) بالاتر از رنگ مبلمان باشد. در این شرایط هم اگر بخواهید حتماً از تضاد میان مبل و دیوار استفاده کنید، کافی ست یا کاغذ دیواری تیره را فقط روی یک دیوار مرکزی اجرا کنید، یا خود کاغذ دیواری را طوری انتخاب کنید که بین زمینه و طرحِ آن نوعی از تضاد وجود داشته باشد. در این مورد آنچه در خصوص طرح مبل گفته شد را نیز در نظر داشته باشید.

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان تیره

ست کاغذ دیواری با مبلمان تیره

ست کردن کاغذ دیواری رنگ روشن با مبلمان تیره ایده‌ی بسیار خوبی ست. اما این در حقیقت یک طراحی ساده، کلاسیک و دم دستی است که چشم انداز قابل قبولی خلق می کند، زیرا همانطور که می‌ دانید رنگ‌های روشن کاغذ دیواری می توانند با طیفی گسترده از مبلمان ست شوند. اما اگر بخواهید دکوری خاص تر و شیک تر داشته باشید چه؟ مثلاً فرض کنید فضایی بزرگ و مبلمانی بسیار لاکچری و شیک با توناژ تیره از هر رنگ دارید. در این مورد تنها استفاده از کاغذ دیواری روشن مانند سفید یا کرم نوعی کم لطفی ست!

اینجاست که باید بیشتر با رنگ‌ها و سایه های مختلف آنها بیشتر بازی کنید. بد نیست از چند رنگ برای دیوارهای مختلف استفاده کنید. مثلاً دیوار پشت یک کاناپه‌ی بزرگ لمسه دوزی شده (تیره) با نصب یک کاغذ دیواری با رنگی نزدیک و طرح همخوان می‌تواند ابهت و اعتماد به نفس زیادی به آن نقطه از فضا می بخشد.

در مثالی دیگر، ترکیب یک مبل راحتی مدرن اما بزرگ با رنگ آبی تیرهه یا سرمه‌ای را در نظر بگیرید. گرچه ده‌ها کاغذ دیواری روشن از رنگ‌های مختلف را می توان با آن ست کرد، اما ترکیب این مبل با یک فرش با طرح های ریز و یک کاغذ دیواری گلدار یا هندسی که هر دو از لحجه‌ی مبل پیروی می کنند را چگونه توصیف می کنید؟

 

کاغذ دیواری ست با مبلمان قهوه ای

کاغذ دیواری ست با مبلمان قهوه ای

مبلمان قهوه ای یکی از پرطرفدارترین رنگ‌هاست که با کاغذ دیواری‌های متنوعی قابل ست شدن است. قهوه‌ای از رنگ‌های خنثی محسوب شده و به همین دلیل با طیف وسیعی از رنگ‌های دیگر همخوانی و هماهنگی دارد. یک ست محبوب می تواند استفاده از کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های هم خانواده قهوه‌ای مانند نسکافه‌ای، بژ، طلایی و کرم باشد. کاغذ دیواری‌هایی از طیف رنگ‌های دیگر اما هم تراز (یا هم فام) با فام مبلمانی که دارید نیز نتایج مثبت و دلنشینی بدست می دهد؛ شیری، استخوانی، نخودی، طوسی و حتی گلبه‌ای در این دسته می گنجند.

سبک مبل‌های قهوه ای خود را نیز در نظر بگیرید. مثلاً برای راحتی‌های چرم بزرگ بدون طرح که چارچوب و یراق نیز زیر پارچه مبل پنهان است، از کاغذ دیواری‌هایی استفاده کنید که طرح روی آن بلور (محو) شده باشد. از میان مدل‌های کاغذ دیواری پتینه طرح‌هایی زیبا می توانید پیدا کنید. از طرفی، برای مبلمان ظریفی که چارچوب یا طرح های مشخص دارد کاغذ دیواری با خطوط و طرح‌های نازک و محو نشده اما همخوان با چارچوب مبل بیشتر توصیه می شود.

در صورتی که رنگ قهوه ای در مبلمان شما به عنوان رنگ چارچوب و یراق استفاده شده باشد، دست بازتری برای ست کردن انواع کاغذ دیواری خواهید داشت. مثلاً می توان طرح و رنگ کاغذ دیواری را با چارچوب مبلمان ست کرد.

بهتر است در تمام دیوارها از یک مدل کاغذ دیواری استفاده نکنید. از کاغذ دیواری هایی که فرم و بافتی همچون چوب یا دیوار را تداعی می کنند با برخی مبل‌های قهوه‌ای نمایی زیبا و مدرن بدست می دهد.

 

ست مبل با کاغذ دیواری طلایی

ست مبل با کاغذ دیواری طلایی

بسیاری از مبل‌های استیل، سلطنتی یا مبلمان مصری دارای تاج، پایه و دسته‌های طلایی منبت کاری هستند. می توانید از همین کنده کاری‌ها و طرح آن ایده گرفته و طرح کاغذ دیواری را نزدیک به آن انتخاب کنید. کاغذ دیواری با طرح‌ها طلایی را می توان با این گونه مبل‌ها به زیبایی ست کرده و نمایی لوکس و لاکچری خلق کرد. صد البته که بسیاری از کاغذ دیواری های طلایی را می توان با مبلمان ساده تر نیز ست کرد؛ برای نمونه مبلمان سفید، کرم یا حتی طوسی. بد نیست برخی از کوسن‌ها نیز طلایی باشند.

به طور کلی و در سبک‌های مختلف دکوراسیون، کاغذ دیواری طلایی کمک زیادی به لوکس تر شدن فضا کرده و انواع متفاوت آن را می توان با رنگ‌های مختلف مبلمان ست کنید. برخلاف تصور عمومی که طلایی را فقط رنگ مناسب با مبلمان کلاسیک می دانند، مدل‌های مدرن کاغذ دیواری طلایی نیز در بازار وجود دارند.

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان سلطنتی

ست کاغذ دیواری با مبلمان سلطنتی

برخی رنگ‌ها و طرح‌های کاغذ دیواری مانند رنگ بنفش و طرح داماسک، اساساً مناسب فضاهایی با مبلمان سلطنتی و اشرافی هستند. واضح است که باید رنگ و طرح مبلمان را نیز در نظر گرفت و هماهنگ با آن کاغذ دیواری انتخاب کرد. یکی از لوکس ترین نماها از ترکیب مبلمان سلطنتی زرشکی با کاغذ دیواری طلایی  خلق می شود. رنگ سبز و آبی نیز در مبلمان سلطنتی بسیار استفاده می شود که می توان با کاغذ دیواری زمینه سبز که از پارچه مبلی روشن تر باشد ست کرد. پیشنهاد دیگر استفاده از رنگ‌های روشن تر همچون کرم است که باعث تاکید بیشتر بر مبل می شوند.

کاغذ دیواری پشت مبل سلطنتی را با وسواس بیشتری انتخاب کنید. می توانید بزرگترین مبل را جلوی دیواری تاکیدی قرار داده و کاغذ دیواری پشت مبل را از رنگ‌های نزدیک به رنگ پارچه انتخاب کرده و کاغذ دیوارهای دیگر را روشن و طرح دار انتخاب کنید. این ترکیب می تواند هم عمق فضا را بیشتر نمایش داده و هم حسی از شکوه و بزرگی ایجاد کند. وجود یک المان پرزرق و برق، اما نه خیلی بزرگ، بالای مبل بزرگ کمک بیشتری به این ست می کند.

یک پیشنهاد دیگر برای کاغذ دیواری پشت مبل سلطنتی، استفاده از کاغذ دیواری با طرح‌های کلاسیک همچون داماس برای دیوار پشت کاناپه و کاغذ دیواری‌های ساده برای سایر دیوارها است. بد نیست شما نیز نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید. دیدگاه شما می تواند هم به کیفیت مطالب ما و هم به کسانی که می خواهند کاغذ دیواری خرید کنند کمک بزرگی باشد. برای مشاهده و ثبت سفارش به صفحه خرید کاغذ دیواری مراجعه کنید.