گرماژ کاغذ دیواری (یا وزن پایه) به مقدار وزن کاغذ دیواری در هر متر مربع از آن گفته می شود. در واقع، گرماژ کمیتی است برای سنجش ضخامت و کیفیت کالاهایی که پایه‌ی کاغذی دارند. ناگفته پیداست که هرچه گرماژ یک کاغذ دیواری بالاتر باشد، آن محصول ضخیم تر و کلفت تر خواهد بود. به طور معمول کیفیت، دوام و مقاومت کاغذ دیواری در برابر آسیب‌های مختلف با گرماژ آن رابطه‌ی مستقیم دارد. طبیعتاً بالا رفتن این کمیت منجر به افزایش قیمت کاغذ دیواری نیز می شود.
گرماژ اغلب کاغذ دیواری های موجود در بازار شامل وزن‌های ۱۲۰، ۱۸۰، ۲۲۰، ۲۷۰، ۳۲۰ و ۴۵۰ گرم می شود. البته کاغذ دیواری‌هایی با وزن بیشتر نیز ارائه می شود. اما برای استفاده‌های عمومی رایج نیستند. دانستن اینکه مقدار گرماژ یک کاغذ A4 با کیفیت ۸۰ گرم است، کمک می کند که درک ملموس تری از ضخامت و کیفیت کاغذ دیواری با وزن‌های ذکر شده داشته باشید. معمولاً در بازار (و بالطبع ویکی دکو) کاغذ دیواری‌ها را به دو دسته گرماژ معمولی و گرماژ بالا تقسیم بندی می‌کنند.
کاغذ دیواری های با وزن پایین برای فضاهای کاملاْ خشک، کم رفت و آمد یا موقتی کابرد داشته و کاغذ دیواری های با گرماژ بالا برای اماکن پر رفت آمد مانند ادارات و شرکت‌ها، یا اتاق خواب کودکان مناسب تر هستند. وزن‌های متوسط کاغذ دیواری نیز برای اتاق خواب، پذیرایی یا اتاق کار مناسب و به صرفه تر هستند.  
لازم به ذکر است که هر چه گرماژ یک کاغذ دیواری بالاتر باشد، نصب دقیق و با کیفیت آن سخت تر می شود، لذا اگر کاغذ دیواری گرم بالا خریداری می کنید بهتر است نصب آن را به نصاب حرفه ای کاغذ دیوار بسپارید.

گرماژ کاغذ دیواری وینیل: در اغلب کاغذ دیواری های وینیل، یک لایه کاغذی پایه و یک لایه روکش وینیل بسیار نازک وجود دارد. در واقع، گرماژ کاغذ دیواری وینیل بیش تر مربوط به لایه کاغذی محصول است. لایه‌ی وینیل کاغذ دیواری را قابل شست و شو می‌کند اما استحکام و دوام کاغذ دیواری به عهده لایه‌‌ی کاغذی آن است که با گرماژ آن رابطه مستقیم دارد. تاثیر دیگر گرماژ کاغذ دیواری را می توان در کیفیت چاپ طرح مشاهده کرد. معمولاً در کاغذ دیواری‌های با وزن بسیار پایین از کیفیت چاپ خوبی برخوردار نیستند.  همچنین برای مشاهده و خرید انواع کاغذ دیواری میتوانید از این فروشگاه خرید خود را به سرانجام برسانید.

آیا شما مخاطبین گرامی تجربه یا توصیه ای در خصوص استفاده از کاغذ دیواری و ضخامت آن دارید؟ بسیار سپاسگذار خواهیم بود اگر نظرات و دیدگاه های خود را با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. مشارکت شما عزیزان کمک بزرگی به انتخاب و خرید مناسب تری به سایر افراد خواهد کرد.