چطور یک کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم؟ بهترین جنس کاغذ دیواری چیست؟ کدام مدل کاغذ دیواری قابل شست و شو است؟
کاغذ دیواری یکی از مهمترین و تاثیرگذار ترین عناصر دکوراتیو است که با نصب آن می توان تغییرات بزرگی در دکوراسیون داخلیِ هر بنا ایجاد کرد. تا آنجا که بیراه نیست اگر ادعا کنیم کاغذ دیواری‌ها می توانند حس و حال خود را بیش از هر عنصر دیگر بر کل دکور تحمیل کنند. از طرفی، کاغذ دیواری محصولی  است بسیار متنوع است که دسته های مختلف آن دارای ده ها مدل، جنس، رنگ و طرح هستند. همین تاثیر و تنوع فراوان کاغذ دیواری، ممکن است باعث سردرگمی و خریدی شده که همیشه خود را به رخ ما بکشید. در این راهنمای خرید برای کمک به انتخاب و خرید بهترین کاغذ دیواری که حداکثر تناسب را با نیاز شما داشته باشد، مدل‌ها و جنبه‌های مختلف کاغذ دیواری را بررسی می کنیم. 
پیش از خرید کاغذ دیواری، لازم است با در نظر گرفتن مواردی کلیدی و سیلقه‌ی خود دایره انتخاب مدل‌ها را برای خود محدودتر کرده تا به بهترین انتخاب ممکن برسیم. برخی از این موارد مربوط به ویژگی‌های خود کاغذ دیواری است؛ جنس، رنگ، طرح و استانداردهای لازم همچون قابلیت شستشو. موارد دیگر را محیط و فضایی که می خواهید با کاغذ دیواری بپوشاید تعیین می کند؛ کاربری ساختمان یا اتاق، اندازه‌ی فضا، میزان نوردهی، سبک دکوراسیون و البته بودجه. 
در ادامه، این جنبه‌ها را در قالب مراحل انتخاب مناسب ترین کاغذ دیواری بررسی می کنیم. خوب است شما نیز دیدگاه‌ها و توصیه‌های خود را برای کمک به انتخاب بهتر در قالب نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

چطور یک کاغذ دیواری مناسب انتخاب کنیم؟ در نگاه اول، تنوع در سبک، رنگ و طرح کاغذ دیواری‌ها به حدی است که اگر از قبل ندانید کدام کاغذ دیواری‌ها برای شما مناسب هستند، ممکن است انتخاب نادرستی داشته باشید. درست برعکس، رعایت چند گام ساده می تواند شما را به بهترین و مناسب ترین انتخاب برساند. به شما پیشنهاد میکنیم برای دریافت اطلاعات کامل، این مطالب را تا انتها مطالعه کنید.

 

اول: جنس کاغذ دیواری را انتخاب کنید!

جنس کاغذ دیواری

دو نوع کاغذ دیواری در بازار ایران پیدا میشود، کاغذ دیواری PVC و کاغذ دیواری کاغذی؛ کاغذی که ما آن را به شما پیشنهاد میکنیم، کاغذ دیواری PVC است، چرا که کاملا قابلیت شسشتو دارد و کیفیت چاپ آن بسیار بالا است، نوع دیگر آن کاغذ دیواری کاغذی ایرانی است که کمترین کیفیت و قیمت را داراست و آن را به هیچ کس پیشنهاد نمیکنیم چرا که بعد از مدتی کیفیت خود را از دست میدهد و بسیار آسیب پذیر است، اکثر کاغذ های PVC چینی هستند و جنس ایرانی آن پیدا نمیشود چرا که تکنولوژی آن هنوز به ایران به دلایلی نیامده است، شما برای خرید کاغذ دیواری PVC یا چینی میتوانید از سایت اینترنتی ویکی دکو اقدام کنید. ما در این سایت کامل‌ترین دسته بندی را برای شما عزیزان پیاده سازی کرده‌ایم، با ما همراه باشید.
سه عامل تعیین کننده در انتخاب جنس کاغذ دیواری شامل میزان بودجه، قابلیت شست و شو و شرایط محل نصب هستند. می توان گفت قابلیت شست‌وشو مهمترینِ این عوامل است که خوشبختانه در حال حاضر با توجه به استقبال روزافزون از کاغذ دیواری، تقریباً با هر بودجه‌ای می توان کاغذ دیواری قابل شست‌وشو خرید.
کاغذ دیواری‌های قابل شست‌وشو دارای سه درجه‌ی تحمل در مقابل رطوبت و سابیدن هستنند که باید با توجه به مکان استفاده انتخاب شوند. معمولاً از کاغذ دیواری‌های غیرقابل شست‌وشو نیز در محل‌های موقتی مانند اماکن اجاره‌ای استفاده می شود.
از دیگر ویژگی‌های مربوط به جنس کاغذ دیواری می توان به مقاومت در مقابل نور و قابلیت چسباندن دوباره اشاره کرد. معمولاً قابلیت‌ها و استانداردهای نصب هر مدل کاغذ دیواری به صورت علائمی گرافیکی روی بسته بندی آن چاپ می شوند. این علائم در جدول زیر فهرست شده اند:

 

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۱

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۲

قابل شستشو درجه ۳

قابل شستشو درجه ۳

قابل سابیدن با برس نرم

قابل سابیدن با برس نرم

دوام کافی در مقابل نور

دوام کافی در مقابل نور

دوام خوب در مقابل نور

دوام خوب در مقابل نور

دوام خیلی خوب در مقابل نور

دوام خیلی خوب در مقابل نور

دوام عالی در مقابل نور

دوام عالی در مقابل نور

چسب روی کاغذ دیواری زده شود

چسب روی کاغذ دیواری زده شود

چسب روی دیوار زده شود

چسب روی دیوار زده شود

چسب دارد، فقط خیس شود

چسب دارد، فقط خیس شود

غیر قابل اشتعال

غیر قابل اشتعال

کندن بدون نیاز به آب

کندن بدون نیاز به آب

کندن به کمک آب

کندن به کمک آب

کندن لایه رویی بدون آب-آستر

کندن لایه رویی بدون آب-آستر

جانمایی عمودی الگو

جانمایی عمودی الگو

تکرار الگو در ارتفاع یکسان

تکرار الگو در ارتفاع یکسان

بدون جانمایی عمودی رول بعدی

بدون جانمایی عمودی رول بعدی

مبنای جهت نصب

مبنای جهت نصب

هر رول برعکس قبلی نصب شود

هر رول برعکس قبلی نصب شود

 


دوم: رنگ کاغذ دیواری مناسب را انتخاب کنید!

رنگ کاغذ دیواری

از رنگ‌های ملایم تر کاغذ دیواری استفاده کنید. به ویژه زمانی که بخواهید در تمام محیط از یک کاغذ دیواری استفاده کنید. استفاده بیش از حد از یک رنگ خیلی گرم یا خیلی سرد می تواند به مرور باعث خستگی یا ملال شود.
رنگ کاغذ دیواری را با توجه به سبک دکوراسیون و سایر عناصر آن، همچون مبلمان و پرده، انتخاب کنید. یک توصیه انتخاب یک طیف رنگیِ نزدیک به رنگ مبلمان برای کاغذ دیواری است. این انتخاب به هارمونی و هماهنگی دکورهای مدرن کمک زیادی می‌کند. اگر این رنگ را از میان رنگ‌های خنثی، مانند سفید یا خاکستری انتخاب کنید امکان بازی با رنگ سایر عناصر بیشتر خواهد شد. دقت کنید که رنگ کاغذ دیواری حداقل یکی دو پرده با مبلمان اختلاف داشته باشد.

برای مشاهده مدل‌های کاغذ دیواری صفحه مورد نظر خود را باز کرده و در انتهای آن صفحه  روانشناسی هر رنگ کاغذ دیواری و رنگ‌های مکمل آن را مشاهده کنید.

کاغذ دیواری آبی: آرام، خنک، ساکت و قابل اطمینان

کاغذ دیواری بنفش: شاهوار،زیبا و مرموز

کاغذ دیواری زرد: درخشان، گرمابخش، خورشید و بشاش

کاغذ دیواری سبز: طبیعی، با طراوت و التیام بخش

کاغذ دیواری صورتی: رمانتیک، شاد، شیرین و روح افزا

کاغذ دیواری نارنجی: دوستانه، جذاب و بانشاط

کاغذ دیواری قرمز: سرزنده، مهیج، محرک و شهوانی

کاغذ دیواری قهوه‌ای: روستایی، محافظ، بی خطر و مستحکم

کاغذ دیواری مشکی و تیره: قدرتمند، مرموز، کلاسیک و زیبا

کاغذ دیواری سفید و روشن: سبک، پاک، خالص و روشن

انتخاب کاغذ دیواری با رنگ متضاد با مبلمان نیز دکوری شیک و چشم گیر خلق می کند. برخی جفت رنگ‌های متضاد ( یا مکمل) پراستفاده از این قبیل اند: زرد و بنفش، نارنجی و آبی، قرمز و سبز، و البته سیاه و سفید. توجه کنید که رنگی مانند طوسی (خنثی) می تواند چندین مکمل داشته باشد؛ بنفش و زرد، نارنجی و آبی، قرمز و سبز، همگی مکمل طوسی هستند. به همین دلیل است که طوسی در بسیاری خانه‌ها رنگ غالب است.

از یک رنگ کاغذ دیواری برای تمام فضا استفاده نکنید. برای بدست آوردن بهترین نما بد نیست یک دو دیوار تاکیدی داشته باشید که کاغذ دیواری آا را متناسب با تلویزیون، مبل یا تخت خواب انتخاب کنید.
با توجه به فضا رنگ کاغذ دیواری را انتخاب کنید. رنگ هایی انتخاب کنید که آرامش را در اتاق خواب، رسمیت و شکوه را در پذیرایی و شادابی و انرژی را در اتاق کودکان و نوجوانان حفظ کند. در مورد کاغذ دیواری متناسب با اندازه‌ی فضا نیز جلوتر صحبت خواهیم کرد.
رنگ زرد شکوه و نور را بیان میکند، رنگ سبز و آبی تداعی کننده آرامش هستند، رنگ قرمز انرژی را بیان میکند

 

سوم: طرح کاغذ دیواری را انتخاب کنید!

طرح کاغذ دیواری

برای انتخاب بهترین طرح کاغذ دیواری از سبک دکوراسیون خود پیروی کنید، کاربریِ محیط، انذاره‌ی فضا و ابعاد مبلمان و سایر عناصر را در نظر گرفته و متناسب با آنها همخوان ترین طرح کاغذ دیواری را برگزینید. برخلاف انتخاب رنگ، طرح و الگوی کاغذ دیواری را نمی‌توان متضاد مبلمان انتخاب کرد. اگر یک کاغذ دیواری با طرح مثلث‌های نامتقارن و نامنظم را در کنار مبلمانی استیل با طرح‌های منظم و منحنی تصور کنید درک بهتری از عدم تناسب سبک‌های متضاد خواهید داشت. لذا رعایت هارمونی طرح کلیدی ست. البته منظور این نیست که طرح کاغذ دیواری الزاماً تکرار همان نقش مبلمان باشد. 
بنابراین اگر مبلمان و اکسسوری‌های کلاسیک دارید،‌ طرح کاغذ دیواری را نیز از طرح‌های متناسبِ کلاسیک، همچون انواع داماسک یا برخی الگوهای گلدار سنتی، انتخاب کنید. این تناسب علاوه بر سبک نقش‌ها می تواند از نزدیکیِ مفهوم آنها انتزاع شود. مثلاً گل و گیاه در کنار درخت و پرنده.
چنانچه سبک‌های مدرن یا مینیمال دکوراسیون را در محیط اجرا کرده‌اید، نصب کاغذ دیواری‌ با طراحی مدرن می تواند آن را به کمال برساند. کاغذ دیواری‌های هندسی، پتینه یا کاغذ دیواری‌هایی که طرح آنها فرمی آشنا را بازسازی می‌کند انتخاب‌هایی مناسب هستند.
بهتر است کاغذ دیواری طرح دار را در کنار کاغذ دیواری ساده استفاده کنید. به ویژه برای یک محیط بزرگ از ترکیب طرح‌های استفاده کنید. بهترین ایده آن است که دیوارهایی شاخص و تاکیدی داشته باشد که طرح و رنگ آنها با سایر دیوارها یکسان نباشد.
طرح کاغذ دیواری‌ها و اندازه آن‌ها را متناسب با اندازه‌ی وسایل و مبلمان انتخاب کنید. فرض کنید یک کنسول یا عنصر دکوری دیگری دارید که آن را دوست داشته و می خواهید در مرکز توجه باشد. انتخاب کاغذ دیواری با طرح‌های بسیار بزرگتر می تواند تا حدی کنسول شما را کوچک تر یا کم اهمیت تر جلوه کند!
تاثیر بصری طرح کاغذ دیواری را بر کلیت فضا و اندازه‌ی آن در نظر بگیرید. به دلیل اهمیت بالا، در بخش بعد بیشتر به موضوع تناسب کاغذ دیواری با کل اندازه‌ی فضا می پردازیم.

برای مشاهده انواع طرح‌ها صفحه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کاغذ دیواری داماسک: این طرح جزو پر طرفدارترین‌های بازار بوده و در مدل‌های متنوعی موجود می‌باشد.

کاغذ دیواری راه راه: فضا را بزرگ جلوه می‌دهد

کاغذ دیواری ساده: مناسب هر دکوراسیونی

کاغذ دیواری لاکچری: طرح‌های گل دار و داماسک

کاغذ دیواری مدرن: رنگ‌های ساده و رنگی

کاغذ دیواری پتینه: یک بافت زیبا

کاغذ دیواری کلاسیک: مناسب دکوراسیون‌های اصیل

کاغذ دیواری گل و گلدار: طراوت دهنده خانه

 

 

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای محیط کوچک

کاغذ دیواری مناسب فضای 10 الی 50 متر

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای محیط کوچک

یکی از مزیت‌های نصب کاغذ دیواری، تاثیر آن بر نمودِ یک محیط است. به طور کلی، اگر در یک محیط کوچک از رنگ‌های روشن و طرح‌های ریز استفاده کنید، فضا بزرگتر به نظر خواهد آمد. هر چه نورگیری محیط کمتر باشد بهتر است از رنگ‌های روشن تر و طرح‌های خلوت ترِ کاغذ دیواری استفاده کنید. رنگ تیره در محیط کوچک و کم نور می تواند حسی از خفگی ایجاد کند.
کاغذ دیواری طرح‌ راه راه عمودی و افقی ابعاد دیوارها را به ترتیب بلندتر و پهن تر تصویر می کنند. طرح‌هایی خاص نیز کاغذ دیواری وجود دارند که می توانند به یک دیوار عمق بیشتر بدهند.

 

 

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای محیط بزرگ

کاغذ دیواری مناسب فضای 70 متر و بزرگتر

راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای محیط بزرگ

فضای بزرگ دست شما را برای انتخاب کاغذ دیواری باز تر می گذارد. در یک محیط بزرگ نیز استفاده از کاغذ دیواری‌های روشن محیط را بزرگ تر جلوه خواهد کرد. با این تفاوت که امکان بکارگیری رنگ‌های تیره و طرح‌های بزرگتر را نیز به شما می دهد.
یک ایده می تواند استفاده از کاغذ دیواری‌های رنگی یا تیره در محل‌هایی از فضا باشد که نور و تاکید بیشتر و استفاده از رنگ‌های روشن در نقاط با نور کمتر باشد.
ایده‌ی دیگر نصب پوستر دیواری روی دیوارهای تاکیدی است. تلفیق درستِ پوستر دیواری با عناصر دیگر دکوراسیون و همچنین سایر کاغذ دیواری‌ها در سبک‌های مدرن، نماهایی شیک و مدرن خلق می کند.
توجه داشته باشید که در صورت استفاده از این ترکیب‌ها، هارمونی و هماهنگی طرح و رنگ کاغذ دیواری‌ها با یکدیگر و با کل دکور را در محیط‌های بزرگ رعایت کنید.

 

 

انتخاب کاغذ دیواری بر اساس کاربرد محل نصب

انتخاب و خرید کاغذ دیواری، اتمسفر و حال و هوای مناسب با هر محل را در نظر داشته باشید. آنچه برای اتاق خواب بزرگسالان یا پذیرایی انتخاب می شود، الزاماً برای اتاق خواب کودکان یا راهرو نیز مناسب نیست. همین طور برای کاربرد یک ساختمان - که می تواند خانه، اداره یا مغازه باشد - نیز انتظارات یکسان نیست.
کاغذ دیواری‌های مناسب هر یک از این مکان‌ها را در مطالب دیگر بررسی کرده ایم.

کاغذ دیواری اتاق خواب

کاغذ دیواری دفتر کار و اداری

کاغذ دیواری پذیرایی

کاغذ دیواری کودک و نوزاد

 

در نهایت، بسیار علاقه مند و سپاسگذار خواهیم بود اگر ما و سایر خوانندگان را از سلیقه و تجارب خود در این زمینه بهره‌مند کنید. به ویژه که ممکن است نکاتی را گوشزد کنید که بدان نپرداخته ایم.