به دلیل مزیت‌ها و فواید منحصر به فردی که در نصب کاغذ دیواری وجود دارد، استفاده از آن می تواند اولین انتخاب برای پوشش دیوارها و اجرای دکوراسیون داخلی باشد. از مهمترین ویژگی‌های مفید کاغذ دیواری می توان به این موارد اشاره کرد:

 • زمان نصب کوتاه و ساده‌ی کاغذ دیواری؛ نصب کاغذ دیواری بسیار سریع و توسط اکثر افراد قابل اجرا است. برای مثال نصب کاغذ دیواری در یک خانه‌ی 100 متری حداکثر دو روز طول می کشد. بعلاوه، چسباندن آن هیچ گونه کثیفی و آلودگی ایجاد نمی کند.
 • تنوع در طرح و رنگ کاغذ دیواری؛ از نظر رنگ و طرح، کاغذ دیواری یکی از متنوع ترین لوازم دکوراتیو است که تقریباً با هر طرح و رنگ ممکن تولید می شود، از طرح های کاملاْ ساده و تک رنگ گرفته تا تصاویر و الگوهای فانتزی  یا واقع گرایانه.
 • تاثیر چشم گیر کاغذ دیواری بر زیبایی دکوراسیون؛ نصب کاغذ دیواری می تواند تغییرات شگرفی بر کل دکور یک فضای داخلی گذاشته و با وجود طرح ها و رنگ‌های مختلف از آن، زیباترین دکورهای داخلی را می توان خلق کرد. حتی چسباندن کاغذ دیواری روی یک دیوار تاکیدی کوچک می تواند ظاهر، احساسات و اتمسفر کل فضا را تغییر دهد.
 • تناسب کاغذ دیواری با همه اماکن و سبک های مختلف دکوراسیون؛ صدها کاغذ دیواری مختلف را می توان برای مکان های مختلف و از هر نوع سبک دکوراسیون (از سنتی تا مدرن) در نظر گرفت. کاغذ دیواری هم در رسمی ترین مکان‌ها مانند ادارات دولتی استفاده می شود، هم در فضاهای خصوصی مانند اتاق خواب کودکان یا نشیمن خانه‌ها.
 • ماندگاری و عمر مفید کاغذ دیواری؛ اغلب کاغذ دیواری‌های با کیفیت طول عمر بسیار زیادی نسبت به هزینه‌ی نصب کاغذ دیواری دارند. تعجب برانگیز است اما حتی کاغذ دیواری ضد زلزله نیز وجود دارد که هنگام زلزله یکپارچگی دیوار را تا حد امکان حفظ می کند.
 • امکان تغییر سریع سبک یا تم دکوراسیون با استفاده از کاغذ دیواری؛ تعویض کاغذ دیواری یا نصب آن، با کمترین هزینه‌ی ممکن و با سریع ترین زمان، می تواند بزرگترین تاثیر و تغییر را روی کل دکوراسیون فضا بگذارد. فقط با تعویض کاغذ دیواری، می توان یک دکور کلاسیک را به دکوراسیونی مدرن یا لاکچری تبدیل کرد.
 • کاغذ دیواری‌ها می توانند بسیاری از ترک‌ها و زخم‌های دیوار ا بپوشانند؛ چسباندن کاغذ دیواری روی دیوارهایی که معیوب و دارای موج یا خط و خش هستند، می تواند تا حد بسیار زیادی دیوار را یکدست کند.
 • کاغذ دیواری‌ها هیچ وقت از مد نمی افتند؛ پس از چند قرن که کاغذ دیواری وارد ابزارهای دکوراسیون داخلش شده اند، هنوز هم برخی از قدیمی ترین طرح ها مانند کاغذ دیواری‌های داماسک از مد نیافتاده اند.
 • قیمت به صرفه کاغذ دیواری؛ قیمت خود کاغذ دیواری بعلاوه‌ی هزینه‌ی نصب آن نسبت به تاثیرات و قابلیت‌هایی که دارد کاملاً به صرفه است.

 

 

چرا کاغذ دیواری نسبت به رنگ بهتر است؟

چرا کاغذ دیواری نسبت به رنگ بهتر است؟

 کاغذ دیواری یا رنگ؟ کدام زیبا تر هستند؟ اختلاف هزینه‌ی رنگ کردن با نصب کاغذ دیواری چقدر است؟ برای مقایسه رنگ کردن با نصب کاغذ دیواری چه جنبه‌هایی را باید بررسی کرد؟

برای پاسخ به این سوالات، ابتدا باید بدانیم منظور از بهتر بودن کاغذ دیواری یا رنگ چیست. در واقع این موضوع ارتباط مستقیم با انتظارات،‌ سلیقه، سبک دکوراسیون و همچنین شرایط دیوارها دارد. می توان گفت برای بسیاری از افراد و فضاها نصب کاغذ دیواری حداکثر انتظارات را برآورده می کند. البته که برای بسیاری اماکن رنگ کردن می تواند نتایج بهتری داشته باشد. در ادامه برای مقایسه‌ی بهتر، خصوصیات و تفاوت‌های رنگ و کاغذ دیواری را بررسی می کنیم.

 • تفاوت کاغذ دیواری و رنگ کردن از نظر تنوع در طرح و رنگ؛
  گوناگونی طرح و گستردگی طیف رنگ در کاغذ دیواری‌ها بر کسی پوشیده نیست. درست است که نقاشان می توانند هر رنگی را تولید کنند اما در موارد بسیار زیادی ممکن است رنگ ساخته شده دقیقاْ همانی نباشد که شما در نظر داشته اید. از طرفی، وجود طرح های بسیار متنوع در کاغذ دیواری‌ها آنها را برای اجرای دکورهای خاص تر و متناسب تر با کاربرد فضا منحصر به فرد از جمله فضای پذیرایی می کند. برای مشاهده کاغذ دیواری رنگ روشن برای پذیرایی کلیک کنید.
 • تاثیر رنگ کردن و کاغذ دیواری بر ظاهر و زیبایی محیط داخلی؛

رنگ زدن دیوارهای یک فضا، محیطی یک دست ساخته و می تواند چشم اندازی زیبا به وجود آورد. اما طرح‌های کاغذ دیواری - اگر درست انتخاب شوند - می تواند علاوه بر زیبابیی روح بیشتری به محیط هدیه کنند. از طرفی، کاغذ دیواری‌ها قدرت بیشتری برای القای روحیات و احساسات به فضاهای داخلی دارند. برای نمونه شما می توانید اتاق کودکان را با رنگ صورتی رنگ کنید اما نصب یک کاغذ دیواری با همان رنگ و دارای طرح‌هایی که کودکان می پسندند، به اتاق جلوه‌ی و شخصیت بیشتری می دهد.

 • مقایسه نصب کاغذ دیواری با نقاشی از نظر اجرا و زیرسازی دیوار؛
  رنگ کردن دیوارها همیشه زمان بسیار بیشتری نسبت به نصب کاغذ دیواری طلبیده و پس از نقاشی نیز معمولاً چند روز باید صبر کرد که دیوارها کاملاً خشک شده و بوی رنگ از بین برود. رنگ زدن دیوارها حتما باید توسط نقاش حرفه‌ای انجام شود. معظل دیگر رنگ کردن دیوارها، نیاز به جمع آوری تمام وسایل خانه قبل از کار و لزوم تمیز کاری کف ساختمان بعد از نقاشی است. ضمناً رنگ و مواد شیمیایی می توانند برای برخی افراد حساسیت برانگیز باشد. تمام دیوارها، قبل از رنگ کاری نیاز به زیرسازی دارند. رنگ روغنی براق بوده و نور را منعکس می کند. لذا اگر دیوار موج داشته یا زیرسازی درست انجام نشود، معایب دیوار بیش از پیش نمایان می شوند.
  در مقابل، کاغذ دیواری به سرعت نصب شده و نیازی به خشک شدن ندارد. تقریباً هر کسی با کمی دقت می تواند کاغذ دیواری‌ها را بچسباند. با توجه به عدم ایجاد آلودگی و بو،‌ هنگام نصب نیازی به جمع آوری کامل وسایل یا تمیز کاری نیست. کاغذ دیواری نیز به زیرسازی نیاز دارد اما به مراتب ساده تر بوده و هر کس می تواند آن را انجام دهد. یکی از خوبی‌های کاغذ دیواری این است که بسیاری از زدگی‌ها و ایرادات دیوار را می پوشاند. یکی از کاغذهایی که میتواند به فضا آرامش بدهد، کاغذ دیواری سبز رنگ است.
 • تناسب کاغذ دیواری و رنگ کردن با اماکن و فضاهای مختلف؛
  طبعاً دیوارهای هر مکان با هر کاربرد را می توان با رنگ کردن زیباتر ساخت. از نظر بصری نیز با استفاده از رنگ روشن می تواند فضاها را بزرگتر و پر نور تر جلوه نمایش داد (یا برعکس)، یا اینکه فضا را رسمی یا صمیمی نمود. اما امتیازی که نصب کاغذ دیواری از این نظر دارد این است که علاوه بر همه‌ی اینها، وجود طرح در کنار رنگ زمینه کمک می کند که راحت تر و سریع تر به سبک دکوراسیون دلخواه رسید. برای مثال، برای اجرای یک دکوراسیون لاکچری، مدرن یا رسمی کاغذ دیواری‌های انتخاب های بیشتری پیش روی طراح گذاشته و صراحت بیشتری برای القاء سبک دارند. همین توانایی باعث شده است که بسیاری از طراحان دکوراسیون مدرن،‌ حتی در فضاهایی که دیوارهای آن کاملا رنگ شده اند نیز تا حد ممکن از کاغذ دیواری استفاده کنند، ولو به اندازه یک دیوار مانند پشت تلویزیون.
 • قابلیت شست و شوی دیوارهای رنگ خورده یا پوشیده با کاغذ دیواری؛

تمام کاغذ دیواری‌های وینیل دارای درجه‌ای از قابلیت شست و شو هستند. تنها کاغذ دیواری‌های کاغذی و بدون روکش این خاصیت را ندارند که آنها نیز انتخاب مناسب‌ تری برای پوشش موقت دیوارهای غیر دائمی هستند. این در حالی است که رنگ پلاستیک قابل شستشو نیست.

ازطرفی، معمولاً جذب آلودگی و دود توسط دیوارهای رنگ شده، به ویژه در شهرهای بزرگ، باعث کدر شدن همیشگی آنها می شود. برخی کاغذ دیواری‌های با کیفیت پایین نیز همین طور هستند اما اگر کاغذ دیواری از جنس‌های مرغوب انتخاب شده و هر چند ماه یک بار تمیز شود براحتی جلوه‌ی اولیه خود را بدست می آورد.

 • اختلاف هزینه‌ی نصب کاغذ دیواری با رنگ کردن دیوارها؛
  در فرآیند رنک کاری و نصب کاغذ دیواری دو هزینه‌ی جداگانه را باید در نظر گرفت؛ هزینه‌ی خرید مواد اولیه و هزینه‌ی اجرا. مواد لازم برای رنگ کاری ساختمان عبارت اند از: رنگ، محلول‌ها و مواد لازم برای زیرسازی همچون مل یا گچ. در مقابل مواد لازم برای پوشاندن دیوار با کاغذ دیواری شامل کاغذ دیواری، چسب و روغن پرایمر برای زیرسازی می شود. مجموع بودجه‌ی لازم برای مواد کاغذ دیواری کمتر است، مگر آنکه از کاغذ دیواری‌های بسیار گران قیمت اروپایی استفاده شود.

بعلاوه، دستمزد نقاشان ساختمانی، به دلیل نیاز به تخصص و تجربه‌ی زیاد، بسیار بالاتر از دستمزد نصاب‌های کاغذ دیواری است. از سویی، در مواردی که کمبود بودجه وجود داشته باشد می توان خود دست به کار نصب کاغذ دیواری شد و هزینه‌ی اجرا را حذف کرد.
برآورد کلی نشان می دهد که هزینه‌ی رنگ کردن ساختمان می‌تواند بین ۲ تا ۳ برابر هزینه‌ی نصب کاغذ دیواری باشد.

 

حال، با توجه به این مقایسه می توان براحتی نتیجه گرفت که از بسیاری جنبه‌ها، نصب کاغذ دیواری بهتر از رنگ کردن دیوارها است. شما چطور فکر می کنید؟ به نظر شما کاغذ دیواری بهتر است یا رنگ؟ چرا؟ اشتراک دیدگاه های شما می تواند به سایر همراهان کمک کند که انتخاب بهتری داشته باشند.

 

آیا کاغذ دیواری از مد افتاده؟

آیا کاغذ دیواری از مد افتاده؟

قطعاً خـــــــــــــیر. نه تنها کاغذ دیواری هیچ گاه از مد نیافتاده است، بلکه مزیت های آن و نیز بهبود همیشگی کیفیت کاغذ دیواری باعث شده است که محبوبت و کاربرد آن نزد افراد مختلف افزایش یابد. تنوع در طراحی و پیشرفت تکنولوژی‌های ساخت کاغذ دیواری باعث شده است که حتی قدیمی ترین طرح‌های کاغذ دیواری، مانند داماسک، نیز همچنان بروز شده و اتفاقاً از پرطرفدارترین کاغذ دیواری باشند. ممکن است ترندهای دکوراسیون هر ساله تغییر کرده و حتی برخی مدل های کاغذ دیواری از مد بیافتد، اما انعطاف زیاد در طراحی و رنگ، و همچنین کارآیی کاغذ دیواری همیشه جایگاه آن را در مهمترین ترندها و مدهای دکوراسیون حفظ کرده است.

 

نظر شما در مورد کاغذ دیواری، تفاوت ها و مزایا و معایب آن نسبت به رنگ کردن چیست؟ اشتراک گذاری دیدگاه و تجارب شما کمک زیادی به انتخاب بهتر سایر خوانندگان خواهد کرد. امیدواریم حتی اگر با ما مخالف هستید نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.