پرده‌های شِید، پرده زبرا و دبل همگی از پرده‌های مدرن و دارای مکانیزم هستند که اخیراً بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته اند. این دسته از پرده‌ها با وجود شباهت‌هایی که در مکانیزم کار و ظاهر خود دارند، با یکدیگر تفاوت‌‌هایی نیز دارند. با وجود محبوبیت این مدل‌های جدید، بسیاری از مشتریان این پرده‌ها و خصوصیات آنها را به طور دقیق نمی‌شناسند. در این مطلب تلاش می‌کنیم که شباهت‌ها و تفاوت‌های این پرده‌ها را با یکدیگر بررسی کنیم. برای ایجاد تصور درست‌تر برای هر یک از این پرده‌ها تصاویر متحرک (GIR) نیز ساخته‌ شده است. با ما همراه باشید. لازم به ذکر است که برای خرید هر یک از این پرده‌ها کافی‌ست در منوی سایت ویکی دکو پرده‌ها مورد نظر خود را انتخاب کنید تا تمام اطلاعات و مدل‌های اصلی آن را ببینید.

 

 

پرده شید چیست؟

پرده‌ شِید (Shade) ساده‌ترین پرده در میان پرده‌های مدرن محسوب ‌می‌شود.این مدل پرده از یک لایه پارچه‌ی مخصوص از موادی مانند پنبه، کتان، پلی استر، سولیت پی وی سی و یا پارچه بنری تشکیل می‌شود. این پارچه با استفاده از زنجیر یا باتومی به راحتی و به صورت رولی به بالا و پایین حرکت می‌کند. به همین دلیل به این مدل، پرده رولی نیز می‌گویند. پارچه‌های پرده شید دارای ضخامت‌های متفاوتی است که هر یک میزان مشخصی از نور را جذب می‌کنند این پرده داری طرح و رنگ‌های متنوع است. البته روی این مدل پرده‌ها می‌توان تصاویر یا لوگوهای دلخواه خود را چاپ کرد. این پرده دارای مدلی است که می‌تواند تمام نور ورودی را جذب کرده و محیط را کاملاً‌ تاریک کند. این مدل با نام‌های پرده بلک اوت یا پرده ضد نور معروف است.
تنها مکانیزم کار پرده شید برای تنظیم نور بالا یا پایین کشیدن آن است. البته می‌توان این پرده را همراه با موتور برقی و ریموت کنترل سفارش داد. در GIF زیر مکانیزم کار پرده شید به تصویرر کشیده شده است.
پرده شید از میان سه نوع پرده‌ی ذکر شده، ارزان‌ترین پرده مدرن به شمار می‌آید. برای مشاهده قیمت مدل‌های مختلف پرده شید کلیک کنید.

 

در میان پرده زبرا، شید و دومکانیزم؛ پرده شید جزء  ارزانترین پرده‌ها می‌باشد

مدلهای دیگری از این محصول وجود دارد که قابلیت چاپ طرح دلخواه بر روی آنجا وجود دارد. جنس این نوع پرده می‌تواند از سولیت پی وی سی و یا پاچه بنر باشد.

عملکرد پرده شید

 

پرده زبرا چیست؟

ساختار پرده زبرا - تفاوت پرده زبرا و شید

پرده زبرا بدون تردید محبوبترین پرده‌ه‌ی مدرن (از میان سه مدل نام برده) شده و سهم زیادی از بازار پرده ایران را به خود اختصاص داده است. در ساخت این پرده از دولایه پارچه مخصوص استفاده می شود که هر لایه دارای نوارهای افقی یک در میان از جنس توری و پارچه‌ای است. در قسمت بالایی پرده یک گیربکسی تعبیه شده که پارچه از داخل آن عبور می‌کند. یک زنجیر یا باتومی نیز به گیربکسی متصل شده است که با کشیدن آن لایه‌های پرده به صورت عکس روی یکدیگر می‌لغزند. چرخش این لایه‌ها روی یکدیگر حالت قرار گیری نوارهای پرده روی هم را تغییر داده و همین باعث ایجاد چند حالت نوردهی می‌شود. در حالتی که نوارهای مشابه از دو لایه بر هم منطبق شوند بیشترین نور ورودی و هنگامی که هر نوار ضخیم روی یک نوار نازک از لایه‌ی روبرو قرار گیرد حاتی از سایه روشن ایجاد خواهد شد.
می‌توان گفت پرده زبرا از دو لایه شید تشکیل شده است. با این تفاوت که پارچه‌ی آنها از نظر بافت با هم فرق داشته و برای تغییر نوردهی نیاز نیست پرده بالا زده شود. البته مکانیزم باز و بسته شدن هر دو شبیه هم طراحی شده و پرده زبرا نیز هنگام بالا رفتن به صورت رولی جمع می‌شود. تنها تفاوت اینجاست که بالا بردن پرده باعث چرخش لایه‌ها روی هم می‌شود.
پرده زبرا نیز از تنوع بالایی در رنگ و طرح برخوردار بوده و می‌تواند همراه با ریموت کنترل تولید شود. از نظر قیمت، می‌توان پرده زبرا را در بازه متوسط قیمتی در نظر گرفت. برای مشاهده پرده زبرا ارزان کلیک کنید.

عملکرد پرده زبرا

 

پرده دبل یا دومکانیزم و یا شب روز چیست؟

ساختار پرده دبل

پرده دو مکانیزم که با نام‌هایی مانند پرده شب و روز و دَبل شید نیز معروف است، جدیدترین مدل از میان پرده‌های مورد بحث است. همان‌طور که از نام این پرده برمی‌آید، دبل شید دارای دو لایه پرده شید است که می‌توانند مستقل از یکدیگر حرکت کرده و حالت‌های مختلفی از نما و میزان نوردهی به وجود می‌آورند. معمولاً پارچه پرده زیرین از اجناس توری و پارچه‌ی رویی از پارچه‌های ضخیم‌تر و طرح‌دار انتخاب می‌شود. این ترکیب اجازه می‌دهد که در طول روز و شب از یک یا دو لایه از پرده استفاده کرده و علاوه بر تنظیم نوردهی لازم، حریم خصوصی خود را نیز محفوظ نگه دارید. 
تفاوت اصلی پرده دبل با پرده‌های شید و زبرا آن است که تنها در این مدل می‌توان بدون کنار زدن پرده میزان نور و حالت آن را عوض کرد. در واقع، در دو مدل قبلی تغییر حالت همزمان با بالا یا پایین رفتن پرده انجام می‌شود.
برای مشاهده‌ی مدل‌ها و طرح‌های متنوع پرده دو مکانیزم کلیک کنید.

عملکرد پرده دبل

خلاصه تفاوت‌ها و شباهت‌های اصلی پرده زبرا و شید چیست؟

هر سه مدل پرده زبرا، شید و دبل قابل شستشو هستند. فقط کافی است که پرده را از بست‌های آن خارج کرده و آن را با آب و کف بشویید.
جنس پارچه‌ی هر سه پرده از اجناس مشابه انتخاب شده و تفاوت پارچه‌ها در نوع بافت آنهاست. تنها در مدل دبل از دو نوع بافت پارچه برای لایه‌ها استفاده می‌شود.
هر سه مدل این پرده‌ها دارای گیربکسی بوده و با زنجیر کنترل می‌شوند اما می‌توانند با ریموت کنترل نیز عرضه شوند. برخی از مدل‌های برقی دارای موتور‌های هوشمند بوده که می‌توان با استفاده از گوشی هوشمند یا ابزارهایی مانند دستیار الکسا یا گوگل کنترل شوند. همچنین اگر این سه پرده مدنظر شما نیست، شاید پرده مخمل کالیفرنیا و یا پرده هازان بتواند توجه شما را جلب کنید.
در نهایت، اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد پرده‌های مدرن و موارد استفاده آن‌ها دارید، همیشه می‌تواند از طریق یکی از راه‌های ارتباطی (تلفن یا واتس اپ) با ما تماس بگیرید. البته ثبت نظرات و تجربه‌های شما در قالب کامنت‌های این صفحه نیز می‌تواند باعث آشنایی بیشتر سایرین و کمک به انتخاب بهتر ایشان هواهد شد.