همان طور که می‌دانید، کاور شوفاژ (یا کاور رادیاتور) یک محصول دکوراتیو و کاربردی است که روی رادیاتورهای سیستم شوفاژ نصب شده و مزایا و معایب خاص خود را داراست. کاور شوفاژ با استفاده از چوب فشرده ام دی اف ساخته می‌شود. روی این چوب ام دی اف روکشی از پی وی سی کشیده می‌شود تا دوام لازم در برابر گرما و رطوبت داشته باشند. به این عمل وکیوم کردن (ممبران) گفته شده و به همین دلیل به کاورهای تولید شده از آن نیز کاور شوفاژ وکیوم می‌گویند.

کاور رادیاتور با رنگ‌های مختلف چوبی و همچنین طرح‌های مشبک ساخته می‌شود تا هم با سبک‌های متفاوت دکوراسیون ست شود، و هم به جریان هوای سرد و گرم اطراف رادیاتور کمک کند. در ادامه به برخی مزایا و معایب نصب کاور شوفاژ اشاره می‌کنیم.

 

مزایای کاور شوفاژ

مزایای کاور شوفاژ

برخی از مزیت‌های استفاده از کاور شوفاژ به شرح زیر اند:

-تبدیل رادیاتور به یک کنسول دکوری

با استفاده از کاور شوفاژ مدرن می توان به بهینه شدن فضا، زیبایی و هماهنگی بیشتر در دکوراسیون داخلی افزود. انواعی از مدل‌های کاور شوفاژ تولید می‌شوند که هر یک را می توان با سبک‌های متفاوت دکوراسیون داخلی ست کرد. به این محصول می‌توان به عنوان یک کنسول کوچک نگاه کرد و با قرار دادن مجسمه‌، گلدان یا نظایر آنها روی آن، به زیبایی بیشتر محیط کمک کرد.

-محافظت از کودکان با کاور رادیاتور

اگرچه روشوفاژی در واقع به عنوان محافظ رادیاتور عمل می‌کند اما یک مزیت دیگر آن محافظت از کودکان در مقابل آسیب‌های مختلف است. رادیاتورها معمولاً دارای لبه‌های تیز و شیارهای باریک هستند. یکی از مشکلاتی که رادیاتور می‌تواند به وجود آورد، برخورد اعضای بدن افراد، به ویژه کودکان، یا گیر کردن دست آنان در شیار‌های داغ رادیاتور است. پوشاندن رادیاتور با استفاده از کاور شوفاژ می‌تواند از کودکان (همچنین بزرگسالان) در مقابل این آسیب‌ها کاملاً محافظت کند.

-کاهش صدای رادیاتور

بسیاری اوقات به دلیل چرخش آب گرم و سرد در رادیاتورها و همچنین نفوذ هوا در لوله‌های رادیاتور، صداهای ناهنجاری ایجاد می‌شود. این صداها به خصوص هنگام شب می‌توانند آزار دهنده باشند. کاور رادیاتور تا حد زیادی باعث کاهش صداهای رادیاتورها کمک کند. البته توصیه اکید می‌شود که قبل از نصب کاور حتماً رادیاتورها را هواگیری کنید.

-عبور حرارت از قاب رادیاتور

کاور یا قاب رادیاتور همواره به صورت مشبک ساخته می‌شود تا هوا بتواند به راحتی در اطراف رادیاتور گردش داشته باشد. این محصول نه تنها جلوی همرفت هوای گرم و سرد را نمی‌گیرد، بلکه علیرغم تصور اولیه، از نظر فیزیکی می‌تواند به گردش سریع‌تر هوای اتاق و زودتر گرم شدن آن نیز کمک کند. دلیل این امر آن است که هوای بین رادیاتور و کاور سریع‌تر گرم شده (نسبت به رادیاتور بدون کاور) و از نظر دینامیکی تمایل بیشتری برای خروج پیدا می‌کند. همین خروج سریع‌تر هوای گرم باعث کشش و گردش سریع‌تر هوای سرد به داخل قاب رادیاتور شده و در نتیجه هوای محیط به راحتی گرم خواهد شد.

-قیمت مناسب و ارزش خرید بالا

قیمت انواع کاور شوفاژ به نسبتِ مزایای آن، همچون تاثیر مثبت بر دکوراسیون، بسیار مناسب و به صرفه‌ است. این به معنای بالا بودن ارزش خرید کاور رادیاتور است.

 

معایب کاور شوفاژ

معایب کاور شوفاژ

کاور شوفاژ نیز مانند هر محصول دیگر در کنار مزیت‌های خود می‌تواند دارای معایب و ایراداتی باشد. در ادامه برخی از این معایب را مرور می‌کنیم.

-نیاز به جا و فضای بیشتر برای رادیاتور

بدیهی است که نصب کاور روی رادیاتور باعث می شود که فضای بیشتری در اختیار این وسیله قرار بگیرد. البته این فضا چندان هم زیاد نبوده و نمی توان گفت که این مجموعه چیزی دست و پا گیر ایجاد می‌کند.

-گرم شدن بیش از حد در برخی مدل ها

برخی از مدل‌های کاور رادیاتور که با استفاده از چوب نامرغوب ساخته شده باشند یا شبکه‌ی کافی برای عبور راحت گرما ایجاد نکنند، می‌توانند باعث بیش از حد گرم شدن کاور شده و از طرفی موجب آسیب به افراد شده و از سویی طول عمر خود کاور کاهش یابد. هنگام خرید کاور رادیاتور مطمئن شوید که از چوب ام دی اف وکیوم استفاده شده باشد.

-عدم مشاهده‌ی به موقع برخی مشکلات و ایرادات فنی رادیاتور

رادیاتورها و لوله‌های آنها مانند سایر تجهیزاتی که همیشه با آب گرم و سرد ارتباط دارند،‌ در معرض فرسودگی و خراب شدن هستند. یکی از ایرادات استفاده از کاور رادیاتور آن است که ممکن است افراد کمی دیرتر متوجه نشت آب یا خراب شدن قسمت‌های آسیب پذیر رادیاتور شوند. با بررسی‌های منظم می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد. توجه کنید که قبل از نصب کاور شوفاژ حتما از سلامت شیرها و محل اتصال آنها به رادیاتور اطمینان حاصل کنید.